אפייה יצירתית
חיפוש מתקדם

מתכון לכנאפה קלאסית

מתכון לכנאפה קלאסית
צילום: רונן מנגן | סגנון: טליה גון-אסיף

כמי שבילתה את ילדותה ביפו, מעולם לא הבנתי את הדימוי של הכנת הכנאפה כאירוע קולינרי מסובך, שאי אפשר לשחזר בבית. אני מכינה כנאפה כבר שנים, ורק לאחרונה למדתי שחברים ומכרים סביבי מנסים להכין אותה, מסתבכים ולבסוף מוותרים. השאלות דומות: איך עובדים עם קדאיף? מה זה ג’יבנה? מאיפה מגיע הצבע האדום? לכן, עבור כל מי שעדיין חושש, החלטתי לעשות סדר במלאכה ולהסביר כל מה שצריך לדעת על מאפה האטריות המתוק והפריך הזה.

לא צריך להישאר רק עם הגרסה הבסיסית. אם משחקים עם המליות וצורות העיצוב, מקבלים מגוון רחב של מנות ראשונות מפתיעות ושלל מתוקים. רק עוקבים אחר כמה כללים פשוטים, וגם אתם בדרך להפוך לאלילי כנאפה מקומיים.

הכנאפה הזו היא הדבר האמיתי: אטריות פריכות וזהובות, גבינת עיזים וסירופ מתוק. זה פשוט, זה טעים וזה פתח לאינספור משחקים, מלוחים ומתוקים.

חומרים

לסירופ:
לכנאפה:

אופן ההכנה

  1. מכינים את הסירופ: מביאים לרתיחה את חומרי הסירופ, מנמיכים להבה ומבשלים על סף רתיחה כ-10 דקות. מצננים היטב.
  2. מכינים את הכנאפה: מורחים כ-70 גרם חמאה במחבת, מסדרים מעל מחצית מכמות האטריות ודוחסים מעט. מפזרים את הגבינה על הקדאיף (מומלץ להותיר שוליים של 1 ס”מ) ומכסים ביתרת הקדאיף.
  3. מטגנים על להבה בינונית-נמוכה כ-5 דקות, ומדי פעם דוחסים בעדינות בעזרת תרווד. כשצבע התחתית זהוב, מעבירים את הכנאפה לצלחת. ממיסים במחבת את יתרת החמאה, מחזירים את הכנאפה על צידה השני ומטגנים כ-5 דקות עד הזהבה.
  4. מגישים: מעבירים לכלי הגשה, יוצקים את הסירופ, מפזרים פיסטוקים בנדיבות ומגישים חם.

מקורה של הכנאפה
עמיתים ערבים מתחום הקונדיטוריה סיפרו לי שמקורה של הכנאפה בלבנון; אולם חוקרי אוכל טוענים, שהיא נוצרה דווקא בשכם, ומכאן שמה המקורי: “כנאפה נבלוסייה”. לכנאפה המקורית, השטוחה, יש גם אחות בלתי מוכרת, שמכינים לשבירת צום הרמדאן: “כנאפה מברומי” (מגולגלת). פשוט מגלגלים אטריות קדאיף רוויות חמאה סביב הגבינה, אופים או מטגנים ולבסוף מזלפים סירופ סוכר.