מתכון

אורזו עם תבשיל סרטנים, מולים, שרימפס וקלמארי

דצמבר 2015
אורזו עם תבשיל סרטנים, מולים, שרימפס וקלמארי. צילום: דניאל לילה | סגנון: עמית פרבר
אורזו עם תבשיל סרטנים, מולים, שרימפס וקלמארי. צילום: דניאל לילה | סגנון: עמית פרבר

כאן הם מתבשלים בציר עם ירקות שורש ועשבי תיבול מה שמעשיר את טעמם עוד לפני שהם פוגשים בפירות הים.

אם בדרך כלל הרוטב מחכה לפסטה, הרי במקרה שמעורבים יצורי הים היוצרות מתהפכות: הפסטה מחכה שהשרימפס/קלמארי/סרטנים יהפכו ורודים או אטומים ויהיו מוכנים בדיוק במידה כדי להיפגש איתה לשכשוך משותף ברוטב.
פסטה מסוג אורזו (Orzo) היא ה”אורז בן גוריון” של האיטלקים – מעין פתיתים עשויים מחיטת דורום, שיודעים לספוג טעמים יפה. כאן הם מתבשלים בציר עם ירקות שורש ועשבי תיבול מה שמעשיר את טעמם עוד לפני שהם פוגשים בפירות הים. מנה נהדרת להגשה בקערה גדולה.

מה צריך?
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

החומרים
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

לאורזו:

לפירות הים:

שלחו את רשימת הקניות במייל לוח מידות ומשקלות מה צריך?

אופן ההכנה

1

מכינים את האורזו: מחממים שמן זית בסיר. מוסיפים בצל, סלרי וגזר ומאדים על להבה בינונית 5 דקות עד שהבצל נהיה שקוף. מוסיפים מלח, אורזו, רוטב עגבניות, שאטה ו-1/2 מכמות עשבי התיבול ומערבבים.

2

יוצקים ציר ומבשלים 15 דקות בבעבוע קל עם כיסוי חלקי תוך כדי ערבוב מדי פעם עד שהנוזלים נספגים והפסטה מוכנה. מוסיפים את יתרת עשבי התיבול, מערבבים ושומרים חם.

3

מכינים את תבשיל פירות הים ומגישים: מחממים מחבת ברזל עם שמן זית וצורבים קוביות זוקיני על להבה גבוהה 3 דקות מכל הצדדים עד לריכוך קל.

4

מביאים לרתיחה יין לבן בסיר נמוך ורחב ומתחילים להוסיף את פירות הים לפי הסדר הבא, כאשר בין ההוספות מקפידים לבשל עם מכסה סגור:

5

מתחילים עם חצאי סרטנים, אחרי דקה מוסיפים מולים, אחרי דקה וחצי, כשהמולים כבר פתוחים, מוסיפים שרימפס ואחרי דקה וחצי נוספות מוסיפים קלמארי ומבשלים עוד דקה. אם חסרים נוזלים, מוסיפים מעט מים או ציר. מולים שלא נפתחו מסלקים מהסיר. אם משתמשים בבשר סרטנים מהקפאה, מוסיפים אותו עם הקלמארי.

6

מערבבים פנימה את הזוקיני המוקפצים ומורידים מהכיריים.

7

מסדרים את פירות הים על האורזו החם ומגישים.

מולים — הוראות תפעול

שוטפים היטב במים קרים ומוודאים שהצדפות שלמות וסגורות. נתקלתם בצדפה פתוחה? הקישו איתה על שולחן פעם-פעמיים והמתינו שהיא תיסגר. לא נסגרה? לפח!

גוזרים את קווצת השערות התלויות על הצדפה (הן מחברות את הצדפה לאשכול שעליו היא גדלה). רצוי לגזור במספריים ולא לתלוש, כדי שהרכיכה לא תיקרע.

בסוף הבישול/העישון נפטרים ממולים שלא נפתחו.

גיוון: את ציר הדגים אפשר להחליף בציר שרימפס.
את הסרטנים הטריים אפשר להחליף ב 6-כפות בשר סרטנים מהקפאה