מתכון

רושטי תפוחי אדמה גדול

הרושטי הוא המקבילה השוויצרית ללטקעס, אלא שבניגוד ללביבה היהודית הוא נטול ביצים ועתיר חמאה

12,887 בשלנים התעניינו במתכון זה
רושטי ענק של רן שמואלי וענר בן רפאל | צילום: דניאל לילה | סגנון: עמית פרבר
רושטי ענק של רן שמואלי וענר בן רפאל | צילום: דניאל לילה | סגנון: עמית פרבר

אנחנו משתמשים בחמאה חומה מזוקקת, שטעמיה אגוזיים ועמוקים יותר משל חמאה מזוקקת רגילה, מוסיפים הרבה הרבה פלפל שחור לבלילה – הוא מקפיץ את הרושטי כמה דרגות של טעם.

את לביבת הענק מגישים עם ראגו ברווזים – ראו מתכון.

חמאה חומה מזוקקת 
אני אוהב להשתמש בחמאה חומה מזוקקת, שטעמיה עמוקים ואגוזיים יותר משל החמאה המזוקקת המוכרת (גהי). תהליך הכנתה כמעט זהה, רק קצת ארוך יותר:
ממיסים בסיר קטן 200 גרם חמאה עם 1/2 כף מים ומביאים לרתיחה. מנמיכים להבה למינימום ומבשלים כ- 20 דקות עד שהחמאה מקבלת צבע ענברי. אל דאגה – המים שהוספתם בתחילה ימנעו מהחמאה להישרף. מקפים כל הזמן את הקצף שנוצר על פני החמאה. מסירים מהכיריים ומניחים בצד לשעה עד שמוצקי החלב שוקעים. מעבירים דרך מסננת דקה ושומרים בצנצנת אטומה במקרר.

גיוונים:
• מוסיפים לרושטי 200 גרם קוביות פנצ'טה שמטגנים לפני הוספת הבלילה למחבת.
• אחרי שהרושטי מתייצב בצד אחד ולפני שהופכים אותו מוסיפים 250 גרם גבינת צ'דר מגוררת.
• מתבלים את הבלילה בעשב תיבול עדין כמו עירית.

החומרים טבלת מידות ומשקלות

אופן ההכנה

1

משאירים 2 תפוחי אדמה בצד ומגררים את היתר על פומפייה גסה לתוך מסננת גדולה שמעמידים על הקערה או מעל הכיור, על מנת שיגירו נוזלים. את 2 תפוחי האדמה ששמרנו בצד מגררים על פומפייה דקה לתוך אותה מסננת. הם ישמשו כ"דבק" שמחבר את המסה. מגררים פנימה גם בצל ושום.

2

מעבירים את הבלילה לקערה גדולה. מוסיפים כף חמאה חומה מזוקקת, קמח, מלח והרבה פלפל שחור ומערבבים. סוחטים מעט את הבלילה מנוזלים, אבל לא יותר מדי כדי שהיא תישאר עדיין דביקה.

3

מחממים מחבת רחבה בעלת ציפוי מונע הידבקות ומשמנים בכף חמאה מזוקקת. יוצקים את הבלילה למחבת ומשטחים בעדינות לגובה 2 ס"מ. אם המחבת לא גדולה דיה, אפשר להכין בשני סבבים.

4

מטגנים על להבה נמוכה 25-20 דקות עד שהרושטי מתנתק מהמחבת בקלות ומקבל צבע חום-זהוב. מניחים על המחבת צלחת עגולה גדולה ובתנועה מהירה והחלטית הופכים את המחבת על הצלחת (זהירות! לא להישרף מהחמאה). מחליקים את הלביבה חזרה למחבת ומטגנים עוד 15 דקות על להבה נמוכה עד להשחמה בצד השני.