מתכון

הונקר בגנדי - תבשיל טלה עם בשמל חצילים

דצמבר 2018
3 דירוגים
הונקר בגנדי - תבשיל טלה עם בשמל חצילים של אוראל קמחי. צילום: אנטולי מיכאלו סטיילינג: אינה גוטמן
הונקר בגנדי - תבשיל טלה עם בשמל חצילים של אוראל קמחי. צילום: אנטולי מיכאלו סטיילינג: אינה גוטמן

תבשיל טלה עם הבשמל הקלאסי מובא כאן בגרסה כשרה, עם תוספות טעם ומרקם של חצילים קלויים

המנה הזו, שנקראת גם "עונג הסולטן", נפוצה מאוד בטורקיה, ואפשר לראות בה השפעות ישירות של המטבח היווני. יש הטוענים שהטורקים העתיקו את המתכון מהמוסקה היוונית, אך המנה הזו חגיגית יותר בזכות בשר הטלה (או הכבש). 

החומרים
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

לתבשיל

לבשמל

להגשה

לתבשיל

לבשמל

להגשה

שלחו את רשימת הקניות במייל לוח מידות ומשקלות

אופן ההכנה

מכינים את התבשיל

1

מקמחים היטב את קוביות הבשר ומנערים משאריות קמח. מחממים שמן בסיר וצולים את הבשר מכל הכיוונים עד שהוא משחים. מוציאים מהסיר ושומרים בצד. משחימים גם את הירקות בסיר שבו נצלה הבשר. מחזירים את הבשר לסיר ומתבלים במלח ופלפל. מוסיפים יין אדום, מצמצמים למחצית הכמות, ממלאים מים עד לכ־2 אצבעות מעל הבשר ומרתיחים. מוסיפים תימין, עוד מלח ופלפל ומתקנים תיבול.

2

מניחים מעל התבשיל (בתוך הסיר) נייר אפייה, ואת הסיר עצמו אוטמים בעזרת כמה שכבות של ניילון נצמד ומעליו רדיד אלומיניום (או מכסה אטום). עושים חור קטן ברדיד האלומיניום ליצירת אפקט של סיר לחץ. מבשלים במשך 3 שעות על אש נמוכה עד שהבשר מתרכך.

3

צולים את החצילים על אש גלויה עד שהם רכים. מעבירים למסננת להגרת נוזלים, מקלפים ושומרים את הבשר בקערה.Ž מסננים את התבשיל ושומרים את הנוזלים. מחזירים מעט מהנוזלים לבשר כדי לשמור אותו עסיסי.

מכינים את הבשמל

4

מחממים בסיר קמח תוך כדי ערבוב עד שהוא חם, מוסיפים שמן ומערבבים עד לקבלת רביכה. מוסיפים בהדרגה את נוזלי התבשיל ומערבבים היטב עד שהרביכה נפתחת ומתאחדת לרוטב סמיך. קוצצים את בשר החצילים, מוסיפים לבשמל ומערבבים עד לקבלת רוטב אחיד.

מרכיבים את המנה

5

מורחים את הבשמל בצלחת שטוחה עם שקע במרכז (כמו של חומוס), מניחים תבשיל טלה במרכז, מוזגים מעט רוטב, מפזרים מעט פלפל ומקשטים עם טבעות פלפל ירוק.