חיפוש מתקדם

אמרו לי להביא: יין – יקבי כרמל

יין להתחלה

בזכות השילוב הנהדר בין הפרי הטרופי לחמיצות המרעננת לצד שיעור האלכוהול הנמוך הריזלינג הוא בחירה מתבקשת לפתיחת הארוחה, כאשר על השולחן נוחתים מיני סלטים, רובם בעלי אופי פיקנטי. נשאיר את האדומים למנות הבשר — תנו לפתוח עם לבן קריספי ומרענן, שיודע להתאים עצמו כמו זיקית לכל פתיחת שולחן ישראלית. ריזלינג כרם קאיומי מגיע מכרם מובחר בגליל העליון וחרף הארומטיות המתפרצת עדיין מדובר ביין יבש וחד, שירים את הערב כבר מתחילתו.

יש אורחים מחו”ל וצריך להרשים… בזמן שתמזגו לאורח הנרגש קברנה סוביניון כרם סומקה תספרו לו שהענבים נבצרו בכרם משובח בצפון רמת הגולן. “אחד הכרמים הכי צפוניים בארץ”, תוסיפו באנגלית שוטפת. אבל היי, גם לשאר האורחים מגיע לטעום מהקברנה המורכב והאלגנטי, שיש בו איזון כל כך יפה בין העץ (16 חודשים בחביות) לפרי. שמרו אותו למנה העיקרית – הוא ילווה מצוין מנות בשריות עשירות.

אולי קוראים לזה “סדר”, אבל אצלנו במשפחה שותים עד דלא ידע – אז אמרו להביא ארגז בואו לא נתחסד. אם צריך להביא יין בכמויות, קודם כל נחפש מחיר הוגן. הרי לא חוכמה למצוא יינות טובים במאה שקל ומעלה לבקבוק. שיראז מסדרת Private Collection הוא יין שופע פרי לצד מעט תיבול שאופייני לשיראז. הפרי הוא אכן העיקר כאן: נגיש מאוד, טעים ולא מכביד כלל. אפשר לשתות ממנו בקלות בלי לחשוש מטאנינים אגרסיביים ונוכחות עץ שתשתלט על הפה. והמחיר? הו המחיר… תמורה כזו קשה מאוד לפגוש בארץ!

יין שיהיה טעים לכולם לא כולם “מבינים” ביין, ובוודאי שאין צורך להבין ביין כדי ליהנות ממנו. קחו לדוגמה את קברנה-שיראז מהסדרה האזורית. מביני היין יכולים לדבר על 14 חודשי יישון בחביות או על הענבים האיכותיים שהגיעו מהגליל, על הפרי האדום, הרמזים לשוקולד והסיומת הארוכה; אחרים פשוט יזכרו, שהיין שהגיע בבקבוק עם ציור הינשוף היה טעים ומשמח.

מתוך גיליון 302, אפריל 2016: גיליון פסח 2016 להזמנת הגיליון
תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *