חיפוש מתקדם

מה הכי מעניין את “אנשי הזית”?

ליניב זבאן יש 200 דונמים של עצי זית ו-3 חנויות בתל אביב, אבל את החלום הכי גדול הוא עדיין לא הגשים

אנשי הזית

 

האם יניב זבאן (38) הוא חקלאי, איש שיווק, או מנהל רשת החנויות “אנשי הזית”? כשבוחנים מה הוא עשה בעשר השנים האחרונות מתברר שהתחביב שלו הוא לנטוע ולנטוע עוד עצי זית. היום הוא מעבד כבר כ-200 דונמים של עצי זית ממגוון זנים במושב הולדתו, שדה עוזיהו, ובמושבים השכנים. למרות שיש לו כבר שלוש חנויות בשווקים בתל אביב, החלום שלו הוא בכלל לייצר את שמן הזית האיכותי ביותר בארץ, למשימה הזאת הוא כבר מקצה חלקות מיוחדות ומשקיע בהן הרבה מחשבה ומרץ. כל השאר, כנראה מגיע מעצמו: יותר ויותר לקוחות פרטיים, יותר מעדניות ויותר מסעדות, וכל זה בימים שבהם החקלאות קורסת וממש לא כדאי לגדל זיתים לשמן זית. בקיצור, יניב זבאן הוא עצמו: איש רעים להתרועע, בן משפחה נאמן, מגדל זיתים ולא מבין שום דבר בשיווק.

מה שנירית אומרת
הוא בן למשפחה שעלתה מלוב, והגיעה למושב שדה עוזיהו, הצעיר מ-8 אחים ואחיות. כמו כל המשפחות באותה תקופה קיבלו הוריו משק קטן והקדישו אותו למטעים ולגידולי שדה. וכמו כל המשפחות – גם הם הגיעו לשלב שבו שוב לא היה ביכולתם להמשיך להחזיק את המשק, שרק גרם להפסדים. כשיניב חזר מהצבא היה ברור לו שאין טעם להמשיך עם המשק והוא פנה לעניינים אחרים שקשורים לחקלאות, אבל הרצון לעשות את זה אחרת לא עזב אותו והוא החל לטפח את מטעי הזית המשפחתיים. בין לבין התחיל למכור שמן זית בקנה מידה קטן – ירידים, מבקרים – סוג של תחביב. וככל שהתחביב גבר נדרשה החלטה ויניב החליט שהוא מהמר על הכל והולך על שמן הזית עם הגיבוי של אשתו נירית, אם שלוש בנותיו: “נירית אמרה לי שאם אני אוהב את גידול הזיתים, שנלך על זה בכל הכח”. בחלקות הוותיקות של הוריו כבר היו זני זיתים כמו נבאלי וסורי. ויניב החליט להוסיף עליהם זנים אירופאים כמו פישולן, קורטינה ואחר כך גם על פיקואל, קורונייקי, וארבקינה. שוק הנמל שנפתח לפני כשבע שנים בתל אביב היה פריצת הדרך. “כשהשוק רק נפתח הלכתי לשם בשישי עם אשתי. ראיתי את דוכני האיכרים והחלטתי שאני צריך להיות שם”.

אני הרי איכר
“פניתי אליהם ונדחיתי כי כבר היה שם ספק אחד של שמן זית. ביקשתי להפגש עם שיר הלפרן ומיכל אנסקי, היזמיות ואמרתי להן: אתם שוק איכרים? אני הרי איכר! זה עבד, התקבלתי לנמל ומכרתי יופי. אחר כך, כשקם השוק המקורה היה ברור שאני בפנים וזה שינה את חיינו כי הכרנו עוד ועוד לקוחות וגם אנשי מקצוע וכך נכנסנו ליותר ויותר מעדניות ומסעדות”.
כאשר כבר היו ל”אנשי הזית” חנות ולקוחות קבועים, אפשר היה גם להציע ממרחים, זיתים למאכל ועוד מוצרים איכותיים עם החותם של המיזם. פתאום מצא יניב את עצמו מקדם יצרנים קטנים כמוהו שמכינים עבורו ממרחים, טחינה, תערובות אתניות מעניינות וגם ריבות ורטבים. “לי יש כלל: אני עונה ומייעץ לכל יצרן קטן שפונה אלי. אני מאמין בתפיסת העולם הזאת של לתת, וככל שיהיו יותר יצרנים קטנים שיוכלו למכור בעצמם את תוצרתם, כך יהיו יותר חקלאים מאושרים ויותר מוצרים איכותיים”. לכל אלה נוסף גם סיפוק משפחתי: אחותו רחלי בן עזרא ואחיו עופר זבאן, גם הם עובדים בעסק.
וכמו כל דבר שקרה לו כמעט במקרה, נפלה על שולחנו הזמנת פתע של 3,000 מארזי שי מבנק הפועלים וכך נכנסו “אנשי הזית” לתחום פעילות חדש ומעניין. “מזה כמה שנים אנו בונים ומשווקים מארזי שי ייחודיים ואיכותיים לעסקים, ארגונים גדולים ואנשים פרטיים”.
כשקם “שוק שרונה” מייסדי השוק כבר פנו אליו ו”אנשי הזית” פתחו את החנות השנייה. כשמיכל אנסקי הקימה את “שוק הצפון” כבר לא היו לו היסוסים והחנות השלישית של “אנשי הזית” נפתחה במתחם. החנות החדשה היא כבר מעדנייה של ממש ובה מוצרי יבוא איכותיים, אבל שמן הזית לא מרפה ממנו. “קודם כל, אנחנו מגדילים עוד יותר את המפעל במושב, אבל הפרויקט הבא שלי הוא לייצר את שמן הזית הכי טוב בארץ. נכון להיום התקן הישראלי לא דורש בדיקות טעם וריח – דבר שמקובל בתקן שמן הזית העולמי ולכן המונח “כתית מעולה” כולל בתוכו מנעד רחב של איכויות מבחינת טעם וריח, שבעולם לא תמיד היו עומדות בהגדרות האיכות. זהו אולי תקן אבל בוודאי שאין לו משמעות מבחינת הטעם. בחו”ל יש כתית מעולה שעולה 10 יורו וכתית מעולה שעולה 100 יורו. מניסיוני למדתי שלא לחינם שמן איכותי עולה כל כך הרבה.”

אנשי הזית
“ככל שיהיו יותר יצרנים קטנים שיוכלו למכור בעצמם את תוצרתם, כך יהיו יותר חקלאים מאושרים ויותר מוצרים איכותיים”

בקרו את אנשי הזית:

באתר האינטרנט www.oppl.co.il | למארזי השי של אנשי הזית

בעמוד הפייסבוק www.facebook.com/ansheyhazait

בשוק האיכרים – נמל תל אביב
ימים ב’-ה’ 09:00-20:00, יום ו 07:00-17:00, שבת 09:00-19:00 | טל’ 03-5537350

בשרונה מרקט – קלמן מגן 3 תל אביב
ימים א’-ה’ 09:00-22:00, יום ו’ 08:00-16:30, שבת 09:00-22:00 | טל’ 03-5331444

שוק הצפון – ולנברג 20 תל אביב
א’-ה’ 10:00-21:00, יום ו’ 7:00-17:00, שבת 8:00-17:00

תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *