חיפוש מתקדם

גינס – המלכה השחורה

בשנת 1759 נסע ארתור גינס הצעיר לדבלין כדי להגשים חלום ולהקים מבשלת בירה. רק ב-1821 נרשם המתכון המדויק לבישול גינס ושם החלה ההיסטוריה של בירת הגינס שאנחנו מכירים היום

בשנת 1759 נסע ארתור גינס הצעיר לדבלין כדי להגשים חלום ולהקים מבשלת בירה. הוא חתם על חוזה ל-9000 שנה (קראתם נכון) עם מבשלה נטושה על יד שער סיינט ג’יימס – אזור שריכז סביבו הרבה מבשלות קטנות באותם זמנים. תחילה ייצר גינס בירת ale בהירה כמו רוב מבשלות האזור. ב-1799, בתקופה שבה בירת הפורטר הכהה תפסה תאוצה בממלכה המאוחדת, החליט גינס לקחת החלטה אמיצה: להפסיק לייצר בירת ale ולהתרכז בבישול בירת הפורטר הטובה ביותר. רק ב-1821 נרשם המתכון המדויק לבישול גינס פורטר (שלאחר מכן נקראה גינס סטאוט), ושם החלה ההיסטוריה של בירת הגינס שאנחנו מכירים היום. היא היתה לפופולרית ברחבי העולם ובשנת 1930 גינס כבר היתה החברה השביעית בגודלה בעולם. כיום בירה גינס בבקבוק מיוצרת רק בכמה מבשלות מורשות ברחבי העולם, למשל בקנדה, קניה, אינדונזיה וניגריה – שם היתה המבשלה הראשונה מחוץ לגבולות הממלכה המאוחדת. את הגינס draught (חבית) ממשיכים לבשל במבשלה המקורית.

650X500_2Guinness היא בירת פרימיום כהה מסוג סטאוט, המיוצרת מ-4 רכיבים קבועים: שמרים, כשות, מי מעיינות זכים מוויקלו שבאירלנד ושעורה. השעורה עוברת תהליך ממושלך של קלייה והיא זו שמעניקה לבירה את צבעה האדום, הכהה והעמוק.
הייחוד של בירה גינס draught הוא שימוש בחנקן להפחתת הטעם החומצי מעט של הפחמן הדו-חמצני. החנקן הוא גם זה שמעניק לבירה את מרקמה הקרמי ואת הקצף הסמיך והלבן. בירת גינס נמזגת באיטיות בשישה שלבים עד לקבלת הפיינט המושלם.

Guinness draught – מכיל 4.2% אלכוהול | מזיגה מהחבית – ברים, מסעדות
Guinness extra stout – מכיל 5% אלכוהול | בקבוק – חנויות אלכוהול

לא הבנתם כלום? היכנסו למילון המונחים של עולם הבירה

מתכונים למנות מומלצות עם בירה גינס:

 מוסקה טלה  המבורגר טלה ואיולי נענע

 

מסמל לאומי למנורת שולחן – עובדות על גינס שבטוח לא ידעתם
329X480

  1. עד שנת 1940 אם אחד מעובדי מבשלת הבירה רצה להתחתן עם בחורה קתולית, היה
    עליו להתפטר. יתירה מכך: המבשלה עשתה כל שביכולתה להימנע מהעסקת קתולים. מצב זה נמשך עד שנות ה-60.
  2. שטח המבשלה העתיקה כלל גם מערכת רכבות עצמאית, מחלקה רפואית, מכבי אש וחנויות מכולת עבור העובדים.
  3. בשנת 1959, לכבוד יום ההולדת ה-200 של המבשלה, הפתיעה חברת גינס עם מהלך שיווקי יוצא דופן: היא גייסה לא פחות מ-38 ספינות, שהשליכו למימי האוקיינוס האטלנטי 150,000 בקבוקים ממותגים! הבקבוקים הכילו מסמכים מעט הזויים, למשל תעודה ממשרדו של האל נפטון, חוברת המספרת על ההיסטוריה של גינס, תווית זהב במהדורה מוגבלת של גינס סטאוט ואפילו הוראות כיצד להפוך את בקבוק הבירה למנורת שולחן.
  4. בירת גינס האירית הפכה עם השנים לאחד מסמליה של אירלנד. כדי לחזק את הקשר בין השתיים גינס אימצה את הנבל, הסמל הלאומי של אירלנד, כסימן מסחרי בשנת 1862. ובכל זאת נשמר בידול בין הבירה למדינה: הנבל של גינס פונה שמאלה בעוד זה של המדינה פונה ימינה.
  5. פטנט הווידג’ט של גינס: מכניסים כדור חנקן לפחית בירה והוא מתערבב בנוזל כדי לשמור על הבירה קרמית ועל ראש הבירה מוקצף כמו במזיגה של בירה מחבית.
  6. ב-1991 זכה הפטנט בקטגוריית “ההמצאה הכי טובה ב-40 השנה האחרונות” בטקס פרסי המלכה עבור הישגים טכנולוגיים ולמעשה ניצח את האינטרנט בקטגוריה זו.
תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *