חיפוש מתקדם

האם אפריל היה חודש כל כך שחור למסעדות?

רותם מימון מבכה בהארץ מסעדות שנסגרו. האומנם יש להצטער והאם יש לזה קשר למצב המסעדנות בישראל? ממש לא בטוח

“אפריל השחור של המסעדות: גל סגירות מכה בארץ” – כך כותב אתמול רותם מימון ב”הארץ” והאוזניים מתחדדות – אסון מתרגש עלינו. אלא שככל מעמיקים, אפילו בדוגמאות של מימון, מתברר שאולי זהו אפריל שחור, אבל לא בטוח שמרץ, או פברואר היו פחות “שחורים”, ונראה שהסיפור מתחיל מהסגירה של מסעדת “רפאל” שכידוע, אין לה שום קשר ללוח השנה אלא למשבר הקשה שעובר על רפי כהן.
נכון, מימון מציין בהגינות שהסגירה של “רפאל” מקורה בסיבות אחרות, אבל כך הוא כותב: “נדמה כי סגירתה הבולטת והכה מתוקשרת של מסעדת רפאל הציבה זרקור גדול המאיר את שבריריותו של ענף המסעדות הרעוע תמידית. אם זה קרה לרפי כהן ולמסעדה בסדר גודל של רפאל – זה יכול לקרות לכולם”. נכון, זה יכול לקרות לכולם, וזהו אופיו של הענף. וגם נכון שלהיות מסעדן בישראל, זה הרבה יותר קשה מאשר להיות מסעדן בניו יורק. אבל האם יש לזה קשר ל”רפאל”? והאם יש לזה קשר לסגירתה של מסעדת “בינדלה”? ממש לא.

והנה מה שהיה לנו להגיד על הסגירה של “רפאל”

מתגעגעים לבינדלה? יש לנו את המתכונים למנות הפופולאריות

april_6504
לסגירתה אין שום קשר ללוח השנה. רפאל.

כבש יקר

“וינו סוקה” שפעלה באזור ההייטק בהרצליה כיוונה לקהל שומרי הכשרות שרצו גרסאות עיליות ויוקרתיות לאוכל ביתי ותמחרה למשל מנת צלעות טלה במחיר של 182 שקלים. בהמשך היא הפכה ל’בית אירועים’. זו הכשרה הראשונה שנסגרת בהרצליה? כנראה שאין מקום לכשרה שמוכרת צלעות טלה במחיר מוגזם.
גם “יהלומה בנמל” נסגרה. לפניה פעלו במקום שתי מסעדות אחרות, של האחים ירזין ושל השף אייל לביא. אבל קיטשן מרקט” באותו המתחם כבר פועלת כמה שנים ובהצלחה. אז זהו התאריך או הקונספט, או רמת המסעדה והשירות בה?
וזה הזמן להעלות על הבמה את שי ברמן, מנכ”ל איגוד המסעדנים: “האם זה מקרי שכל הסגירות הללו מתרחשות לאחרונה?” שי ברמן, שעושה עבודה מצויינת בעבודתו למען המסעדנים, קופץ כמובן על ההזדמנות וקובל ובצדק על בעיותיהם של המסעדנים, מעובדים זרים ועד היטלים של המדינה. הכל נכון, אלה הן פניה של המסעדנות בישראל, אבל אין לכך כל קשר לסגירות המדוברות. גם הסגירה של מסעדת “סינמה 5” ברחובות שקמה במתחם של בית קולנוע או הסגירה של “קלאש” במלון ניקס בתל אביב קשורות יותר לסכסוכים עם בעלי הבית ולויכוחים על קונצפטים ולא לתאריכים “שחורים”. הסגירה של “יקימונו” בטיילת רואיל ביץ’ קשורה יותר למצבה של הטיילת ולמצבם של התיירים. המסעדות באילת מיועדות ברובן הגדול לתיירים והן מתנדנדות כבר שנים.

april_6503
עוד מסעדה שנסגרה החודש. בינדלה.

ביסל’ה?

הסיפור של “ביסלה” ממש כבר לא לעניין. השף נועם דקרט פתח מקום למשלוחים של אוכל ביתי זול ברמת החייל והתרחב לשלושה סניפים. אבל מה לכך ולמסעדות יוקרה? הרי האוכל שדקרט מכר היה זול יותר מהאוכל שאנו מכינים בבית. משהו בקונספט, או באיכות המנות לא ממש עבד.
גם בפתח תקווה, מעצמת מסעדות ידועה נסגרה המסעדה הטבעונית “איאנה”. הבעלים אמרו למימון שהם סגרו כי לא נותר להם כוח, ולא בגלל סיבות של העדר רווח. בדף הפייסבוק של המסעדה הם כתבו – “העבודה הקשה בשנתיים האחרונות גבתה מאיתנו מחיר כבד מאוד פיזית וגם בתא המשפחתי, והביאה אותנו להחלטה המצערת והכואבת לסגור את איאנה”.

april_6502
משהו בקונספט לא עבד. ביסל’ה.

גם הסינית האדומה נסגרה סוף סוף אחרי 40 שנה ובעניינה נותר רק לשאול: למה היא לא נסגרה קודם. יש גם דוגמאות מפלורנטין של כל מיני מסעדות זעירות, כולל גלידריות ואפילו המבורגריה. מן הדוגמאות אפשר ללמוד לכל היותר שענף המסעדות משתנה תדיר ורק המוכשרים ובעלי הכיסים העמוקים שורדים. “יש הרבה יותר מדי מסעדות ממה שהשוק יכול להכיל. צריך להיות מאוד טוב או מאוד מיוחד כדי לבלוט, אבל מעט מדי מצליחים באמת לעשות את הבידול”, קובע ברמן. אבל כשמתעקשים על הרע אפשר תמיד לסחוט ממנו עוד טיפה. מתברר שמסעדת “זכאים” הטבעונית החליפה בעלים. אולי פשוט נמאס לאחים זכאים מהפרוייקט? אולי הבעלים החדש דווקא ישנה את הדברים לטובה? מימון לא ייתן לתקווה כזאת להרוס לא את הקונספט: “ההיסטוריה של מהלך כזה מוכיחה כי הבעלים החדש ימשיך בתחילה את אותה הרוח, אולם מהר מאוד זו כמו גם התפריט, האוכל והשירות כנראה יחלפו”.

אולי יעניין אתכם גם:

יקבי הבוטיק של ישראל
למה לא כל יום שישי?
הברים עם האוכל הכי טוב בת”א

תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *