חיפוש מתקדם

חיפה עיר עם עתיד

בחיפה תמיד אפשר היה לאכול טוב, אלא שבמשך שנים הטוב הזה היה מורכב ממנה ב”פלאפל הזקנים”, ארוחה רומנית ב”יונק” או צלע חזיר ב”מעיין הבירה”. טעים? מאוד, אבל איך לומר בעדינות? לא לגמרי צועד עם הזמן. עד שהגיע ״וניה״
העיר התחתית בחיפה - מוקד ההתחדשות
העיר התחתית בחיפה – מוקד ההתחדשות

ביסטרו “וניה” היה הצעד הראשון במגמה שכבר הספיקה לקבל את הכינוי “ההתעוררות הקולינרית של חיפה”. הביסטרו נפתח לפני כשנתיים במתחם הנמל הישן, אשר על אף הרַחבוֹת הנאות שבו, הגישה הנוחה והקִרבה לים עמד נטוש למדי (רק הפאבים הוותיקים כמו “הסנדק” ו”העוגן” ומסעדת “נמל 24” הצילו אותו משיממון גמור). שחר צייר, חיפאי צעיר שעבד בכמה מן המסעדות המובילות בתל אביב, ושותפו אורי אלון (שהפך לפני כחודש לבעלים יחיד אחרי ששחר עזב) בנו תפריט, שהציע לראשונה בעיר אוכל ביסטרו קליל ועדכני עם אמירה אישית וחיבור לקולינריה החיפאית הוותיקה. התפריט כולל מנות כמו חומוס אהרון — ממרח שעועית מהמטבח הרומני ומחווה למסעדות הבלקניות בעיר; סלט עלי גרגיר, ענבים בעראק וגבינת טולום, שקורץ למטבח הערבי בעיר וגם מנות בניחוח הודי או איטלקי. העיצוב המחוספס, האווירה והפסקול קרובים ברוחם לאלה של מסעדות צעירות בתל אביב, ברוקלין או ברלין. “וניה” סימן את הדרך לבתי אוכל נוספים, שנפתחו בסמוך והפכו את הנמל למתחם קולינרי פעיל. “כולא” של עודד חצבני (שהספיקה להיסגר ממש בימים האחרונים) — ביסטרו לא יומרני אך מוקפד, שמציע חוויה מלוטשת יותר מאשר “וניה”; “צ’אנג בה” — מסעדה צעירה (בת כשנתיים) המגישה אוכל רחוב תאילנדי, שעקרה למשכן מרווח יותר בנמל לפני כמה חודשים וגם “מורל” — טאפאס בר שנפתח לפני כחצי שנה ומגיש אוכל קטן וטוב באוריינטציה מקסיקנית. למרות ההבדלים הניכרים בסוג החוויה ובמטבחים שהמקומות הללו מציעים הם חולקים רוח משותפת, שמחוברת להתרחשות הקולינרית בעולם ויוצרת תמהיל קולינרי, שהיה כל כך חסר בעיר.

ארוחות הצפון: בתי האוכל הסודיים של הגליל

"וניה" - ביסטרו קליל ומעודכן במתחם הנמל
“וניה” – ביסטרו קליל ומעודכן במתחם הנמל

כיאה לעיר דו-לאומית להתחדשות הקולינרית יש גם נציגים מהמטבח הערבי. במעלה הכרמל נפתחה כבר לפני למעלה משנה מסעדת “רולא” של דיב ומועין חלאבי, המגישים אוכל מהמטבח השאמי (סוריה רבתי) כמו קבאב חאלבּי משובץ פיסטוק, פטאייר גלילי גדוש תרד או פאטת מקדוס סוריץ — מנה של קרעי פיתה מטוגנים, חצילים, בשר טחון, יוגורט וטחינה. שף חמודי עוקלה התפרסם כאשר הוביל יחד עם זוזו חנא את המטבח של “מגדלנה” המצוינת (ליד מגדל על חוף הכנרת), שהציגה סוג של מטבח ערבי חדש עם השפעות לבנוניות. אך ב”איטליאנו דה לה קוסטה” רחבת הידיים, שנפתחה על חוף ימה של חיפה, בחר חמודי דווקא בכיוון האיטלקי, אם כי גם כאן אפשר למצוא פה ושם אזכורים למטבח הערבי ועבודה עם חומרי גלם מקומיים (איך נשמעת לכם פיצה סינייה למשל?).

השוק מתעורר

אל מתחם הנמל הצטרף במהלך 2016 עוד אזור, שההתפתחות הקולינרית שלו מואצת ומרתקת — שוק תלפיות הקשיש (בהדר), שהוזנח במשך שנים. נסיונות שנעשו בשנים האחרונות על ידי קבוצות פעילים חברתיים, להזריק לשוק חיים חדשים, לא ממש נשאו פרי, אבל נדמה שדווקא הקולינריה תצליח — הרבה בזכות אילן פרון, שהחליט למקם את החמארה שלו “תלפיות” ממש בכניסה לשוק. המקום הקטן, שנפתח בקיץ 2015, מגיש טאפאס יצירתיים ומנות גרוזיניות מעודכנות וטובות, שעובדות נהדר עם אלכוהול. לצידו נפתחו השנה גם “קיזלר’ס” של השף איתן קיזלר, המשחק עם המטבח האוסטרו-הונגרי, ו”ג’וטי” — מסעדה הודית שיצאה מהשוק לרחובות העוטפים. אפשר ליהנות מסיפור השוק ומטעימות משלל מכמניו בסיורים הקולינריים שעורכת נורית פורן (ראו פנקס כתובות).

החודש הייתה סיבה נוספת ומצוינת במיוחד להגיע לעיר ולחוות מקרוב את הפריחה של בתי האוכל – פסטיבל א-שאם (פסטיבל האוכל הערבי) שהתקיים מזה השנה השנייה בעיר התחתית וכלל אירועים שונים כשבמרכזו של הפסטיבל מסעדות המגישות מנות מנות לא מוכרות וכמעט נשכחות מהמטבח הערבי.
נוף עתאמנה אסמעיל מסכמת את הטעמים הגדולים של פסטיבל א-שאם

חיפה — פנקס כתובות

ביסטרו וניה [שער פלמר 1, טל’ 04-6716272]

צ’אנג בה [הנמל 23, טל’ 04-6722891]

רולא [שד’ מוריה 11, טל’ 04-8383866]

תלפיות [סירקין 28, טל’ 04-6992296]

איטליאנו דה לה קוסטה [העליה השנייה 96, טל’ 04-6601011]

ג’וטי [החלוץ 70, טל’ 054-2088077]

סיורים נורית פורן [טל’ 052-8283022, www.nuritporan.co.il]

מתוך גיליון 310, דצמבר 2016: סדר עולמי חדש להזמנת הגיליון
תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *