חיפוש מתקדם

למה נסגרה מסעדת עלה גפן?

האם התחכום גמר את "עלה גפן" או אולי המיקום? מסעדת "עלה גפן" בקרית אתא תסגר בקרוב ומצטרפת למסעדות קונספט ערביות נוספות שסוגרות את שערן. מה הסיבה לכך והאם יש דרך לעצור את הגל הגואה?
מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן
מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן

בשבת הקרובה סוגרת מסעדת “עלה גפן” המצויינת את שעריה.

האתר של מסעדת “עלה גפן” עדיין “בבנייה” אבל ממש לפני שלושה ימים הודיע השף עומר עלואן בדף הפייסבוק שלו כי המסעדה נמכרה והבעלים החדשים יקימו במקום מסעדה אחרת, כשרה:
“לקהל הסועדים והחברים של ״עלה גפן״ שלום.
מטעמים שאינם קשורים בנו הטבחים, ובי השף, ולמרות שהמסעדה מצליחה ובעלת שם מצויין, החליטו בעלי המסעדה למכור אותה ליזם שמטעמיו יקים במקומה מסעדה בסגנון אחר .מפני שאני לא מאמין במנות שאינן באות ממני ומעולמי וכדי שאוכל להמשיך ולשמח אתכם, קהל לקוחותי – אתם שבאתם לטעום את המנות שלי ולהכיר את האמת שבאה מלבי – לא ראיתי את עצמי עושה מנות שלא נוצרו מדם לבי. על כן הבנו, אני והבעלים, שזהו סיום כהונתי כשף ״עלה גפן״. כך, כשם שהתגשם לי חלום הוא נגוז. עד החלום הבא. עד לתאריך העברת המסעדה בשבועיים הקרובים יתקיימו במסעדה ערבי טעימות, עם השרות החם והמסורתי שהנהגנו במסעדה מיום פתיחתה.”

ואם לא מתחשק לכם לצאת מהעיר: המסעדה הסורית לבנונית בדרום תל אביב שלא תקרע לכם את הכיס.

מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן
מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן

צומת קריית אתא?
“עלה גפן” היתה באמת נסיון מעניין. עומר עלואן, שף מצטיין, הקים את המסעדה במקום בלתי אפשרי כמו צומת קרית אתא ואליה נהרו אומנם מכל רחבי הארץ. אבל מסעדה צריכה קודם כל לשרת את הלקוחות באזור שלה וכנראה שהרבה יותר סביר שבצומת קרית אתא תהיה מסעדה פשוטה כשרה ולא מסעדת יוקרה ערבית.
עלואן בנה מטבח לתפארת והבעלים השקיעו בציוד מתקדם. הוא אפילו פיתח שיטות בישול על בסיס מערכות מתקדמות כמו סו-ויד, ותיחכם את המנות עוד יותר. אלא שהתיחכום ייקר כמובן את מחיר המנות ולמסעדה היתה בעיה של תימחור. “אנשים מוכנים לשלם על מנת פסטה גם 80 שקל, אבל הם לא יהיו מוכנים לשלם יותר מ-25 שקלים למנת חומוס למרות שעבדנו עליה יומיים” אומר עלואן.
והיתה בעיה של מיקום?
“בטח שיש בעיה של מיקום. 10% מהמחזור עשינו בראשון עד חמישי ואת כל השאר עשינו בסופי שבוע”
ומי היו הלקוחות?
“לא היו לנו בכלל לקוחות מהאזור. כולם הגיעו מאזור המרכז”
עלואן מספר כי הופתע מן המכירה והיא ממש נפלה עליו כרעם ביום בהיר. אם לא יהיו שינויים, שבת הקרובה היא היום האחרון לפעילות המסעדה וכבר ניכרת נהירה של סועדים בימיו האחרונים של המקום.
ומה אתה הולך לעשות עכשיו?
“בחודש הקרוב אני הולך לנוח ולמלא כל המיני התחייבויות שנתתי לאשתי. בינתיים אני בודק אופציות וברור שהמסעדה הבאה שלי תהיה בעיר גדולה. זה יכול להיות חיפה או תל אביב או אפילו ברלין. כבר עבדתי במסעדה בלייפציג בגרמניה במשך חמש שנים ואני יודע איך להכין אוכל לגרמנים”.

מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן
מתוך עמוד הפייסבוק של עומר עלואן

למה שלא תנסו את זה בבית: עלי גפן ממולאים של מסעדת “אונזה” ביפו

חמודי היה הראשון לזהות
האם יש מקום בישראל למסעדות ערביות? כנראה שאם מדובר במתכונת המוכרת של מסעדות ערביות, התשובה לא מעודדת. כמעט כל המסעדות הערביות הוקמו בצפון, עם שפים צפוניים ועל בסיס חומרי גלם צפוניים. אלא שהמסעדות המובילות בצפון בנויות על קהל שמגיע מהמרכז ולכן קשה להן לשרוד.
הראשון להתריע היה דווקא חמודי עוקלה, הצעיר שבין השפים. עוקלה, רק בן 28 התחנך במסעדת “מגדלנה” המצויינת של זוזו חנא ליד הכנרת. לפני כשנה עזב עוקלה את המסעדה והקים את מסעדת איטלאנו דה לה קוסטה הענקית בבת גלים. חמודי נשמע אז כנביא זעם, אבל למרבה הצער הוא צדק. “צריך להבין את הראש של הקהל הצפוני וכל הקונספט של מסעדת יוקרה ערבית לא מתאים להם. הלקוחות אוהבים הרבה אוכל למרכז השולחן ובמחיר סביר. איטלקי כן מדבר אליהם ולכן אנחנו מצליחים”.
עוקלה גם חושב שהשפים הערבים מכניסים יותר מדי אגו לתוך המנות הערביות הפשוטות ובכך הם מפסידים גם את הקהלים הרחבים של הציבור הערבי. מסעדה ערבית צריכה לדעתו להיפתח בתל אביב או חיפה וליהנות מקהל סועדים יומיומי ובמחירים סבירים. בעיניו הוא רואה סוג של ביסטרו לאוכל ערבי בלי יותר מדי תחכום אך עם חומרי גלם טובים. “הישראלים לא מקבלים את המטבח הערבי כמטבח פיוז’ן, אבל הם חולים על האוכל הזה” הוא קובע.
יתכן שעוד סיבה לבעיות במסעדות הערביות היא חדירת האוכל הערבי למסעדות היהודיות בישראל. ההשפה נניכרת במסעדות רבות, בעיקר בתל אביב וההבדל בין מסעדה ערבית פשוטה לבין מזללה תל אביבית מיטשטש.
ימים יגידו איך יראה כאן הגל הבא של המסעדות הערביות. בינתיים נראה שהוא הגיע בשלב זה למיצוי.

חמודי עוקלה | צילום: דן לב
חמודי עוקלה | צילום: דן לב
תגובות

תגובות (2)

  • אריאל 22 במרץ 2017 18:25 השב

    אבדה לקולינריה בארץ
    אחת המסעדות הטובות שאכלתי בהן, בטח בארץ.
    אני בטוח שעומר, השף המדהים של המסעדה ימצא את מקומו במסעדה חדשה תוך זמן קצר, כל מנה שיוצאת מבין ידיו היא ציור, חוויה קולינרית וויזואלית

  • אורן כהן 1 באפריל 2017 10:05 השב

    לא לוותר על החלום

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *