חיפוש מתקדם

לראשונה: המסעדנים יפגינו נגד יוזמת ‘הפקעת השכר’

לראשונה: המסעדנים, הארגונים החברתיים ומבקשי המקלט יפגינו נגד יוזמת 'הפקעת השכר' של הממשלה

לראשונה בישראל: בעלי המסעדות, הארגונים החברתיים ומבקשי המקלט בישראל יתאחדו ויפגינו כולם נגד חוק “קרן הפיקדון”. “החוק החדש הוא חלק מניסיונות הממשלה למרר את חייהם של מבקשי המקלט, על מנת לגרום להם לעזוב את ישראל. הפעם, באמצעות פגיעה אנושה בהכנסתם וכן באמצעות פגיעה כספית בבעלי המסעדות המעסיקים אותם”, נאמר בהודעה לעיתונות לקראת ההפגנה. מי שטרם השמיעו את קולם הוא המלונאים, המעסיקים פליטים רבים.
ההפגנה תתקיים במוצאי שבת, ה-10 ביוני. היא תחל בשעה 20:00, אז תצא תהלוכה לאורך שדרות רוטשילד, ובשעה 21:00 תתקיים עצרת ברחבת הבימה, אשר ישתתפו בה כאמור נציגים מכלל המגזרים שנפגעים ממהלכי הממשלה. ההפגנה היא חלק מצעדי מחאה על החוק, ונשקלים צעדים נוספים, כמו השבתת המסעדות ליום אחד.

hafgana_650
הפגנת מבקשי המקלט, יוני 2016 | צילום מעמוד הפייסבוק של Amnesty International Israel

הגזירה
על-פי ה’שיטה’ החדשה, החל מחודש מאי 2017 דורשת מדינת ישראל מהמסעדנים לנכות 20% משכר הנטו של עובדים ממדינות אריתריאה וסודן, כאשר אותם 20% יופרשו ל’קופה’ והכסף שיצטבר בה יוחזר לבעליהם, בניכוי מס, רק לאחר שאלו יעזבו את ישראל. ניכוי בסך 20% משכר עובד – ובפרט עובד שמרוויח שכר מינימום – הוא חסר תקדים בחוק הישראלי. מטרתו הבלעדית של החוק החדש היא להמאיס על מבקשי המקלט את חייהם בישראל, וכך – לעודד אותם לעזוב את הארץ. כך, למשל, אמרה ח”כ מירי רגב, בדיון בנושא שהתקיים בוועדת הפנים של הכנסת: “אי אפשר להעמיס את כולם בצורה מסודרת על מטוסים. [המדינה] הייתה עושה את זה, אבל אין לה ברירה”. בפועל מדובר ב-36 אחוזים משכר הברוטו והם מועברים החל מהחודש לחשבון בבנק המזרחי. כמובן שאיש לא מתכוון לדווח לפליטים מה הולכים לעשות בכספם. הסכום הוא פי שלושה ממה שמופרש לביטחון סוציאלי של ישראלי.

השף והמסעדן יונתן בורוביץ כבר נמצא פחות בעמדת השף שלו במסעדת M25 בשוק. אחרי כנס חירום של מסעדנים מובילים הוא מתכנן את הפעולות הבאות של המסעדנים. בורוביץ’ מציין קודם כל את העניין ההומני ואת האחריות של מדינה ישראל לשלומם של הפליטים: “הם נכנעים לדעת הקהל ועושים פעולות מתוך רוע. מה עדיף, שאנשים האלה ישבו בבית ולא יעבדו? יש כאן רוע צרוף ורצון להתעמר בתעשייה שלמה שסובלת מהממשלה כל הזמן…”
אבל דבר טוב כבר יצא מזה. בתחילת השבוע התקיים במסעדת “סנטה קתרינה” מפגש של מסעדנים בכירים ובו הוחלט לצאת בקמפיין נגד החוק: להצטרף להפגנה, להשבית את המסעדות ועוד. במקביל מתבררת חשיבותו של איגוד מסעדנים חזק ויעיל ונראה שהאיגוד יגדל ויהיה יותר משפיע.

hafgana1_650
כנס המסעדנים | צילום מעמוד הפייסבוק של תומר אגאי

מרב ברזילי (משק ברזילי): “מדובר בשיא חדש של התעמרות בעובדים מבקשי המקלט. מדובר בפגיעה אנושה הן באוכלוסיית מבקשי המקלט, והן במסעדנים אשר מעסיקים אותם, אשר ממילא נאבקים לשרוד בענף רווי סיכונים וקשיים”.
השפית איילת לטוביץ היא לוחמת ותיקה למען זכויותיהם של עובדים זרים: “הפליטים הגיעו לכאן והמדינה קיבלה אותם והיא אחראית להם בכל רמה אפשרית. אחרי עבודה משותפת של שנים עם הפליטים, אנו קובעת שמדובר באנשים איכותיים, עם מוסר עבודה ומוטיבציה גבוהה, ועם יכולות שאינן נופלות מאלה של ישראלים. כמובן שאגיע להפגנה”.
החוק החדש נתקף גם בבג”ץ. בחודש מרץ הגיש ארגון קו לעובד, ביחד עם האגודה לזכויות האזרח ועוד ארבעה ארגונים חברתיים ושבעה מבקשי מקלט, עתירה לבג”ץ נגד החוק. בעתירה עומדים העותרים על הפגיעה בזכויות מבקשי המקלט לקניין, לקיום מינימלי בכבוד ולשוויון. בעתירה מובהר כי מדובר בפגיעה משמעותית בשכרם הנמוך ממילא של בנות ובני אחת האוכלוסיות החלשות ביותר בישראל, באופן שיותיר אותם ללא יכולת לקיים את עצמם ואת בני משפחותיהם, ושצפוי להוביל לקטסטרופה הומניטארית. דיון בעתירה אמור להתקיים בחודש יולי.

אולי יעניין אתכם גם:

מתכונים של תומר אגאי באתר “על השולחן” 
למתחם מתכוני השבועות שלנו
עוגות הגבינה הטובות בעיר

תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *