חיפוש מתקדם

בגלל העוגיות ההן: התערוכה החדשה של הקונדיטורית מיכל בוטון

סיפור שהתחיל בהצלת עוגת החתונה של המלכה אליזבת, הסתיים בתערוכת מחווה משפחתית של הקונדיטורית מיכל בוטון לסבא רבא, האופה שאול פטרושקה
מסע מרתק אל שורשי הקונדיטוריה בישראל. מיכל בוטון וסבתה אטה בלטמן
מסע מרתק אל שורשי הקונדיטוריה בישראל. מיכל בוטון וסבתה אטה בלטמן

אם אתם משתייכים לזן אוהבי המתוק וחושבים כבר בתחילת הארוחה על הקינוח, סיכוי טוב ששמעתם או לפחות טעמתם אחד מיצירי ידיה של מיכל בוטון, האיט גירל של עולם הקונדיטוריה. בוטון כבר שנים אופה, מייעצת קולינרית ומייצרת קונספטים מתוקים עבור מסעדות, גלידריות וחברות שונות, ותמיד ניצבת בצנעה מאחורי הקלעים. כעת, בעקבות טוויסט קטן בעלילה, היא עוברת לקדמת הבמה עם “עפיפיות-שוויג” (הטעות במקור) תערוכה היסטורית – קולינרית מיוחדת במינה בשיתוף הצלם דן פרץ והסטייליסט עמית פרבר, שכל כולה מחווה לסבא רבא שאול פטרושקה, שהיה אופה וקונדיטור ירושלמי בימי ראשית המדינה.

> עוגת המקדמיה האלוהית של מיכל בוטון (והיא ממש לא מסובכת להכנה)

הכל התחיל מסיפור על עוגה שנפגעה. הצצה לשחזור העוגה המלכותית | צילום: תומר חלפון

“תמיד ידעתי במעורפל שסבא רבא שלי היה אופה, אבל אף אחד לא ממש ירד לפרטים וסיפר שהוא גם היה קונדיטור”, נזכרת בוטון. “לפני שנה ומשהו אטה בלטמן, סבתי בת ה-85 אמרה לאמא שלי שמאוד חורה לה שמעולם לא הנציחה את זכר הוריה. כשאמא שלי סיפרה לי על השיחה התחיל להתבשל אצלי הרעיון ללכת לכיוון של קונדיטוריה, ודרכה לספר את סיפור המשפחה”. כדי לגלות את סיפורו של שאול פטרושקה וללמוד על ניצני הקונדיטוריה במשפחתה, החלה בוטון בעבודת תחקיר, והתחנה הראשונה הייתה סבתה. “כשליקטתי סיפורים מסבתי, כל מיני דברים עלו וצצו, חלקם מופרכים למדי. היא זכרה, למשל, שסבא רבא שלי היה מעורב בתיקון עוגה מלכותית ששלחה לאנגליה ממשלת אוסטרליה לרגל החתונה של המלכה אליזבת, ואיכשהו בדרך היא נפגמה קצת, אז עשו עצירת חירום בישראל כדי לתקן אותה. סבתי זכרה שאחד מהאופים שהובהלו לטפל בעוגה היה אביה”.

מעל 75 סוגי עוגיות מחומרים בסיסיים בלבד
מעל 75 סוגי עוגיות מחומרים בסיסיים בלבד

כשהבינה שמדובר בסיפור משמעותי ומסועף ושצריך להבין את התמונה במלואה, שכרה בוטון את שירותיו של התחקירן עדי מתן. אחרי חיפושים קדחתניים הוא איתר גזיר עיתון מ-15.10.47, שכותרתו “תאונה לעוגת הנסיכה אליזבת” וגזיר נוסף שכותרתו “גדולי האופים בירושלים הובהלו לתיקון עוגה מלכותית”. הגילוי ההיסטורי היווה את יריית הפתיחה לתערוכה המושתתת על שיחזור, מחווה ופרשנות עכשווית לתחנות בחייו של אבי סבתה.

“רוב התערוכה בנויה מצילומים שבהם המצאנו מחדש, דן פרץ, עמית פרבר ואני, רגעים בחייו של שאול פטרושקה. היא מתקיימת בחלל שבנוי מחדרים מחדרים, כשהמרכזי מוקדש לעוגה המלכותית ששחזרנו ביחד עם המעצב התעשייתי דוד סוסנובסקי מכתבות ועדויות, לפיהן מדובר בעוגה ענקית שהתנשאה לגובה של יותר משני מטר”, נזכרת בוטון. העוגה המשוחזרת עשויה חומר בלתי אכיל ומשלבת מגוון טכניקות וחומרים, חלקם הדפסות תלת מימד שהוזמנו במיוחד מהולנד. חדר נוסף יוקדש לסיפור המאפייה ובית הקפה בפולין שבו נפגשו סבא וסבתא רבא, ובאחר יוקרנו זיכרונותיה של סבתה של בוטון לצד סרטון בו מצולמות ידיה של בוטון בעת הכנת העוגה המלכותית.

> עוגת סולת-תפוזים חורפית של מיכל בוטון

אחד החללים בתערוכה, בו גם תיקח בוטון חלק באופן פיזי, מוקדש למפעל לייצור ביסקוויטים שבו עבד שאול פטרושקה עם עלייתו ארצה. “בשנת 1935 כשסבתי הייתה בת ארבע, עלתה משפחתו של שאול פטרושקה לארץ והוא התחיל לעבוד במפעל הירושלמי ‘עפיפיות שוויג’. ושם בדלות עצומה יצר עוגות לקח, שטרודלים ו-75 סוגים שונים של עוגיות שהוכנו ממוצרי בסיס. המפעל נשרף בפרעות של שנת 36, אבל בזכות הזיכרונות של סבתי הצלחנו לשחזר חלק ניכר מהעוגיות, ואת חלקן אני אאפה בלייב בתערוכה כדי למלא את החלל בריח שמעורר זיכרונות ותחושות”.

שחזור שולחן החתונה של סבתא אטה בלטמן. הכיבוד מעשה ידי אביה שאול פטרושקה
שחזור שולחן החתונה של סבתא אטה בלטמן. הכיבוד מעשה ידי אביה שאול פטרושקה

עד היום נמדדת בטעמים שאת המצאת. בתערוכה את משחזרת מתכונים של מישהו אחר. איך התחושה?
“ככל שגיליתי יותר ויותר את שאול פטרושקה, כך לקחתי צעד אחורה והפכתי לסוג של אמנית מייצג. אני כתובה בהזמנה כמי שאחראית על הפקה וקונספט, ונהניתי מכל רגע בזכות הק המיוחדת ביני לבין סבתא שלי, שנוצרה בזכות התערוכה. בכל פעם שסבתא נזכרה במשהו, היא התקשרה נרגשת לספר לי, ובכל פעם שאני סיימתי לעבוד על תמונה או חדר, התקשרתי לעדכן אותה והיא בדקה והסתכלה, דייקה אותנו בפרטים הקטנים וגם נתנה ביקורת אם היה צריך”.

ועכשיו כשהכל כמעט מוכן ובעוד כמה ימים הפתיחה, סבתא מרוצה מהתוצאה?
“היא קודם כל מאוד שמחה על המחווה והדברים מעלים אצלה זיכרונות, כך שהיא מתרגשת כמו ילדה קטנה, ובמקביל גם דואגת. בכל זאת מדובר בסבתא פולנייה”.

[ התערוכה “עפיפיות-שוויג” תתקיים בין התאריכים 29-31 בדצמבר בשעות 18:00-00:00 ב”בית המידות” ברחוב לילינבלום 23, תל אביב ]

תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *