מקודם

חלי ממן: התזונה הנכונה לירידה במשקל

האם תזונה נכונה היא תפריט ללא פחמימות? ללא חלבונים? עשירה בחלבונים? ללא גלוטן? פליאו? אולי תזונה קטוגנית היא הסוד להצלחה? ואולי אורח חיים בריא הוא תפריט טבעוני, צמחוני או צום לסירוגין?

חלי ממן. צילום: מתוך האתר של חלי ממן
חלי ממן. צילום: מתוך האתר של חלי ממן
25 בינואר 2021

טבעי שבעידן שלנו, שבו יש יותר ויותר הבנה כי בני האדם שונים זה מזה, תפריטים שונים יהיו מתאימים לאנשים שונים. אנשים במשקל תקין יכולים לבדוק מה התזונה הנכונה עבורם, תוך התחשבות בסט הערכים האישי, קלות הביצוע, תחושת הקלילות והאנרגיה הן המפתח להבין מה התזונה הנכונה לכל אחד. לתפיסתי, אורח חיים בריא יכול לכלול סוגים שונים של תפריטים והעדפות אכילה אישיות. 

ואולם, כשאנחנו מדברים על תהליך ירידה במשקל נכנסים נתונים נוספים למשוואה. תזונה נכונה לאנשים שיורדים במשקל חייבת להתחשב במשתנים כמו היסטוריית כישלונות בדיאטות, הרגלי אכילה לא מאוזנים, דפוסי חשיבה טורדניים בקשר לאוכל ולאכילה ושימוש באוכל למטרת הרגעה רגשית והפגת שעמום.

נכון, כולנו משתמשים באוכל כהרגעה רגשית במידת כזו או אחרת, אבל אצל אנשים שמנסים לרדת במשקל זה מתעצם. כל ביס הוא כר פורה למחשבות טורדניות: האם זה הדבר הנכון? האם זה מספיק? האם זה יותר מדי? רגשות האשמה מגיעים, ואיתם המחשבה: גם ככה הרסתי, אז למה שלא אוֹכַל גם משהו מתוק?

אנשים שמנסים להפחית ממשקלם הם כמו טייס ללא מצפן, ולכן לא רק סוג התזונה משנה. חשוב לא פחות, ואולי אפילו יותר, ליצור הרגלי מחשבה שמאפשרים התמדה. תזונה נכונה לירידה במשקל היא תזונה שאינה גורמת סטרס רגשי ומאפשרת התמדה. 

לאנשים עם קושי בשמירה על משקל תקין ועם כמיהה לאוכל יהיה קשה לרדת במשקל בתוכנית ללא גבולות ברורים משתי סיבות עיקריות:

  1. הם לא אוכלים רק כשהם רעבים ויש להם קושי גדול לעצור את האכילה כשהם שבעים.
  2. יש להם צורת חשיבה טורדנית שרק מחפשת הזדמנויות לאכול, ותמיד תמצא דרך 'לעקוף' את השיטה.

אצל אנשים בעודף משקל מנגנון הרעב והשובע אינו מאוזן, והם אוכלים מהראש ולא מהבטן. על כן אם יעבדו לפי תוכניות אכילה שמתבססות על כך שאפשר לאכול את כל מה שלא אסור ומנגנון הרעב והשובע יווסת את האכילה הם לא יצליחו, כיוון שהנחת היסוד הזו אינה מתקיימת אצלם. 

לדוגמה, יש דיאטות ללא גלוטן, שבהן אוכלים מזונות ללא גלוטן, כלומר פחות קמח חיטה. זה מוריד מהתפריט פיתות, בורקסים, פיצות, והרבה מזונות שמנפחים את מכסת הקלוריות היומית. אדם סביר ירגיש טוב יותר ויוכל לרדת במשקל, אך אנשים עם ראש 'שמן', שמנגנון הרעב והשובע שלהם אינו מאוזן והרגלי האכילה שלהם לא מסודרים, יתחילו לחפש ולצרוך תחליפים. הם ינסו 'לעבוד' על הדיאטה (ועל עצמם כמובן). לא רק שהם לא ירדו במשקל, הם גם עלולים לעלות. 

לדוגמה, אישה שהגיעה אליי אחרי דיאטה ללא גלוטן סיפרה על התפוצ'יפס (ללא גלוטן) שהיא אוכלת בערב ועל העוגיות (ללא גלוטן) שהיא צורכת בצורה מופרזת, מה שלא מאפשר לה לרדת במשקל. והיא ממש לא היחידה. 

כמנהלת רשת קבוצות תמיכה לירידה במשקל ואורח חיים בריא, עם ניסיון של 20 שנה ועשרות אלפי משתתפים, אני מאושרת מכל אדם שמגלה שיש תוכנית אכילה שאפשר ליהנות ממנה וגם לראות תוצאות. שפע מהכול שנמצא בתוך הגבול הוא הדרך היחידה להניע הצלחות. אני רואה זאת בצורה משמעותית באתגר 21 שאנחנו מלווים בחודשים האחרונים. 

תזונה נכונה עבור אנשים בעודף משקל היא תזונה שאינה גורמת סטרס וחסכים רגשיים. היא תזונה שמלמדת אורח חיים בריא ומלמדת איך אוכלים נכון ומבשלים נכון בתוך עולם של שפע. הרי לא משנה כמה מאכלים נוציא מהתפריט, הראש 'השמן' ימשיך לתור אחריהם. על כן תזונה נכונה לאנשים שרוצים לרדת במשקל היא תזונה שמתבססת על העדפות אישיות ונותנת פתרונות לראש 'השמן', וכך הוא לומד לחיות בהרמוניה עם אוכל. 

רוצים לשמוע עוד על התוכנית שלי? היכנסו לאתר "חלי ממן" ותוכלו להנות ממגוון של תפריטים לירידה נכונה במשקל, מתכונים בריאים וטעימים ומאמרים מקצועיים.