מקודם

טיפים שיעזרו לכם לשתות פחות משקאות מתוקים

משקאות ממותקים הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפריט היומי של ישראלים רבים בכל הגילים. על פי נתוני משרד הבריאות, כ-22% מהישראלים שותים משקאות ממותקים כל יום, והצרכנים העיקריים הם ילדים ובני נוער

מתחילים להיגמל. צילום: FREEPIK
מתחילים להיגמל. צילום: FREEPIK
31 באוגוסט 2020

משקאות ממותקים מכילים כמות עצומה של סוכר, לפי נתוני המחקר שנעשה לבקשת בנק קרדיט סוויס ב-2013 התגלה כי צריכת הסוכר הממוצעת בכל העולם הגיעה ל-17 כפיות ביום, זו כמות גבוהה פי 3 מהכמות המומלצת על ידי ארגוני הבריאות בארץ ובעולם. על פי המחקר, כמחצית מצריכת הסוכר מקורה במשקאות קלים וממותקים, בכלל זה משקאות מוגזים ועתירי סוכר, מיצים ממותקים, משקאות שוקו ועוד.

כ-10 כפיות סוכר בפחית של משקה קל

בפחית ממוצעת של משקאות קלים ונפוצים שכולם אוהבים ניתן למצוא בין 8 ל-10 כפיות סוכר. משקאות ממותקים הארוזים בבקבוק חצי ליטר מכילים כ-12 כפיות סוכר, כלומר כמות הגבוהה בהרבה מהכמות המומלצת היומית. לכן, אין זה פלא כי ארגוני הבריאות העולמיים החליטו לפצוח במלחמת חורמה נגד הצריכה המסיבית של משקאות ממותקים ועשירים בכמויות הסוכר. אחת הטענות של הרופאים והתזונאים היא שאדם ממוצע שנוהג לשתות פחית משקה קל ביום עלול להוסיף למשקלו כ-5 ק"ג בשנה רק בגלל המשקאות הממותקים.

מעבר לסכנת ההשמנה בגלל שתיה מוגברת של משקאות ממותקים, הסוכר גורם לנזקים משמעותיים לשיניים, למשל עששת וריקבון, ועודף סוכר מוביל להשמנה ולהיווצרות מחלות נוספות, חלקן מסוכנות וקשות כמו סוכרת. לכן, כדאי לכולם להימנע ככל האפשר מצריכת משקאות ממותקים והכי בריא זה לשתות מים.

סכנה בריאותית

צריכה מוגזמת של סוכר גורמת להתפתחות עששת בשיניים, מביאה להשמנה וגורמת להתפתחות מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2 ובעיות כבד. כ-480 מיליון בני אדם סובלים בעולם מסוכרת סוג 2 ולפי החוקרים כ-5 מיליון אנשים מתים בכל שנה עקב מחלות כרוניות הנובעות מצריכה מוגזמת של סוכר. יש חוקרים הטוענים כי קיים קשר ישיר בין צריכה מוגזמת של סוכר לבעיות קשב וריכוז, להפרעות אורתופדיות ולבעיות בריאותיות נוספות.

טיפים שיעזרו לכם לשתות יותר מים ופחות משקאות ממותקים

הורים רבים מתקשים לחנך את הילדים לשתיית מים, לכן אפשר להתחיל למהול את המשקה הממותק במים ובאופן הדרגתי להפחית את כמויות המיצים והמשקאות הקלים והממותקים. באופן כללי, עדיף לחנך את הילדים מגיל צעיר לשתות רק מים, ומדי פעם אפשר להפתיע אותם עם משקה ממותק שהם אוהבים.

חשוב לתת לפעוטות רק מים ולהימנע ממשקאות ממותקים מכל הסוגים, הפעולה נחוצה כדי לשמור על שיניים בריאות של הפעוטות וכדי להרגיל אותם לשתייה נכונה ובריאה. אם הפעוט מסרב לשתות מים אפשר להמתיק מעט את בקבוק השתייה שלו עם ממתיק טבעי ובריא כמו פרי.

בנוסף, אפשר להמציא משחקים עם הילדים הנוגעים למים כדי לעודד אותם לצרוך רק מים בריאים, אחד הפתרונות היעילים ביותר הוא להציב מכשיר מים על השיש מאחר והילדים נהנים למזוג לעצמם מים לבד. כאשר הילדים טועמים מים צלולים וקרים הם זונחים את המשקאות הממותקים והרווח כולו של ההורים, וכמובן גם של הילדים. לכן, כאשר בוחרים בר מים כדאי לבדוק האם הוא מתאים לילדים שלכם ועדיף לרכוש מתקן מעוצב במראה חדשני ושובה לב, עם או ללא ברז סודה.

מומחי תזונה ובריאות ממליצים לכל מי שמתקשה לשתות רק מים להכין משקאות המבוססים על מים טריים בשילוב תוספות בריאות וטעימות. כך לדוגמה, אפשר להכין קנקן מים עם פלחי לימונים או תפוזים, להוסיף לקנקן המים עלי נענע, לואיזה, לימונית, ויש המגדילים לעשות ומוסיפים למים פרוסות של מלפפון.

אופציה נוספת שכדאי לנסות היא לשתות סודה ללא ממתיקים ותוספות מיותרות. הסודה נחשבת למשקה מרענן בקיץ ובשאר עונות השנה, גם ילדים נהנים מלגימת המשקה המוגז לכן אם אתם שוקלים לרכוש בר מים לבית, כדאי לבדוק אפשרות של מתקן מים עם ברז סודה.

הכי בריא – רק מים

אין תחליף למים, לכן מומלץ לכל אדם לשתות רק מים, מגיל צעיר. הגוף שלנו מכיל כ-60% מים, עלינו להקפיד על שתיית מים, אך אם מתקשים בהתחלה לעבור למשקה הבריא והמיטבי לגוף האדם – אפשר להמתיק את המים עם פרי טבעי, לשתות סודה מרעננת, ליהנות מתה או קפה ללא סוכר וכיוצא בזה.