מקודם

ההימור הגדול של נייקי או הטעות ההיסטורית של אדידס?

התשובה היא גם וגם

צילום: freepik
צילום: freepik
7 ביוני 2021

מי האדם הראשון שאתם חושבים עליו כשאתם נתקלים במותג של נייקי? אם זו מאמנת הכושר שלכם, אז כנראה שאתם לא נמנים עם אלו שהתבגרו בניינטיז ופוסטרים של מייקל ג'ורדן עיטרו את קירות חדרם.

השנים הן שנות ה-80, מייקל ג'ורדן – שחקן מכללות מבטיח, חברת נייקי- חברת ספורט מצליחה. חברת נייקי באותם ימים הייתה אמנם חברת ספורט מצליחה בארצות הברית, אך היא לא הצליחה למנף את ההצלחה שלה אל מחוץ לגבולות המדינה. בימים דאז, שלטו בשוק הספורט מותגים שאנחנו מכירים (ומצליחים) עד היום כמו ריבוק, אדידס וקונברס. אלו נהנו מהופעות קבועות על מגרשי הכדורסל (בצבע הלבן בלבד, פרט טריוויה חשוב להמשך) ומייצוג של מיטב השחקנים בליגת ה-NBA. נייקי השתרכה מאחור.

Big mistake, huge! 

כמו כולם גם מייקל ג'ורדן הצעיר רצה בחוזה פרסום מול אדידס, הוא פנה אליהם אך הם לא השכילו לתת לו הצעה מספיק מפתה, הוא לא היה שחקן גדול מספיק עבור המותג שלהם והם ויתרו עליו, וכך למעשה הם סללו את הדרך של חברת נייקי להצלחה מסחררת וייצור נעליים שלימים ישנו את פני ההיסטוריה של שוק נעלי הספורט. או בקיצור- ג'ורדן רצה את אדידס, אדידס לא רצו את ג'ורדן אז הוא הלך עם נייקי והביא אתו 126 מיליון דולר בשנה ממכירות נעליים. ג'ורדן, הסתבר, אלוף גם במכירות.

הנעליים האדומות הן בכלל משיקגו (ולא מקנזס)

ההימור הגדול של נייקי היה כפול, הם החליטו להחתים שחקן כדורסל אמנם מבטיח אך צעיר, על חוזה פרסום חסר תקדים עבור כוכב בהתהוות עוד בטרם שיחק משחק אחד בליגת –NBA. בשלב הזה ההימור הגדול של נייקי נחשב למהלך מטורף מצדם. מה גם שלא רק שהחוזה שם את ג'ורדן במרכז, הם אף נתנו לו מקום בעיצוב ויצרו יחד אתו נעליים בצבעים שלא תאמו את חוקי הצבע בליגת ה-NBA, הנעליים היו בצבע אדום ושחור לעומת נעלי הספורט הלבנות שהיה נהוג לנעול אז. בכל פעם שג'ורדן עלה איתם על המגרש הם נאלצו לספוג קנסות. בדיעבד זה השתלם להם. 

נעליים בחצי מיליון דולר (או – קארי בראדשו, מאחורייך!)

ההימור הגדול של נייקי היה נקודת מפנה של החברה. נייקי לא חזו את ההצלחה המטורפת שלה זכו נעלי אייר ג'ורדן והסערה שהתעוררה סביבם הביאה את החברה, שלא עמדה בביקוש, להקים מותג נפרד וחדש בנייקי– מותג ג'ורדן. המותג מייצר בגדי ספורט ואת הנעליים המפורסמות עד היום. נעלי אייר ג'ורדן הביאו למהפכה בשוק נעלי הספורט בעולם והיום ניתן למצוא את חלקן כפריט לאספנים. ההימור הגדול נייקי ממשיך לנפץ שיאים ורק כדי לסבר לכם את האוזן-  זוג נעלי אייר ג'ורדן משומשות שנעל מייקל ג'ורדן בשנות ה-80 נמכרו לאחרונה במעל לחצי מיליון דולר!

מייקל ג'ורדן מוערך כספורטאי עם ההכנסה הגבוהה בהיסטוריה ונחשב לגדול שחקני הכדורסל בעולם. הונו מנייקי מאז אותו חוזה (כ-35 שנים!) מוערך בכמיליארד דולר ונייקי הפכו למותג הספורט הגדול בעולם. נעלי אייר ג'ורדן הוא המותג הנמכר ביותר בנעלי הספורט בארצות הברית, גם 20 שנה אחרי שנושא שמם פרש מפעילות. שיתוף הפעולה ביניהם שורד וממשיך עד היום, הרבה אחרי שמייקל ג'ורדן כבר לא על המגרש ועל פי ההערכות מכניס לג'ורדן כמאה מיליון דולר בשנה. 

נייקי וג'ורדן עשו את עסקת חייהם. נייקי חולשת כיום על כמחצית משוק נעלי הספורט בארצות הברית, ואדידס, ובכן… משתרכת מאחור.