מקודם

כל האמת: הכל על משקל ובעיות אורתופדיות

סובלים מבעיות בברכיים או בכפות הרגליים? הדורבן בכף הרגל משגע אתכם ולא יודעים מה לעשות? הגעתם למקום הנכון

צילום: freepik
צילום: freepik
4 באפריל 2021

במאמר הבא נסביר איך משקל עודף גורם לבעיות אורתופדיות כמו דורבן, פלטפוס ופציעות ספורט וגם, מה עושים כדי למנוע את זה? כל התשובות.

דורבן העקב – מתיש ומטריד

דורבן הוא למעשה שם כללי לדלקת שמופיעה בחלק התחתון של העקב, דלקת שהשם הרפואי המקצועי שלה הוא החיתולית הכפית. מדובר למעשה בתופעה השכיחה ביותר לכאבים ברגל והיא נפוצה יותר בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל.

אז מה זו בעצם החיתולית הכפית? מדובר ברצועה נמתחת לאורך כל כף הרגל והיא למעשה החוט המקשר בין האצבעות לעקב. המטרה שלה היא לתמוך בתנועה של כף הרגל והיא מסייעת בפעולת העמידה, ההליכה והריצה.

משקל יתר הוא הגורם הנפוץ ביותר לדלקות המופיעות ברצועה החיתולית הכפית. ככל שמשקל הגוף כבד יותר, כך רקמות הרצועה הזו נפגעות ונקרעות, מה שכמובן גורם לדלת ולכאבים עזים, במיוחד באזור התחתון של העקב.

הכאבים מופיעים ברוב המקרים לאחר מנוחה ארוכה, במהלה הרקמות של הרצועה הזו מתכווצות. לכן, מרבית הסובלים מדווחים על כאבים עזים בחלק התחתון של העקב עם הצעד הראשון בבוקר, כשהם מתעוררים מהשינה.

יש מגוון רחב של טיפולים בדורבן העקב, כמו מדרסים אורטופדיים, פיזיותרפיה, הזרקת קורטיזונים, נטילת כדורים ואפילו ניתוח. חשוב לציין, על מנת להקל על הכאבים ולהפחית את התופעות, מומלץ מאד לחזור לתזונה נכונה ולהוריד במשקל, על מנת להפחית את העומס על הרצועה.

פלטפוס – תופעה נפוצה באוכלוסייה

המושג פלטפוס מתאר מצב שבו כף הרגל שטוחה מהרגיל. מדובר בתופעה נפוצה ושכיחה, כזו שמופיעה בקרב שליש מהאוכלוסייה לפחות. ברוב המקרים, פלטפוס לא גורם לכאבים או הפרעות בכלל, מעבר לעובדה שזה פשוט פחות אסתטי.

הפלטפוס מטריד במיוחד אנשים הסובלים ממשקל עודף, כזה שיוצר לחץ כבד ביותר על כף הרגל וגורם לכאבים עזים באזורים שונים. בקרב חלק מהנשים הכאבים יופיעו באזור של העקב, בקרב חלק מהם הכאבים יופיעו בצד הקדמי של כף הרגל.

הכאבים הללו הולכים ומתגברים עם השנים, כתוצאה מהלחץ הכבד שגורם לשחיקת הסחוס והעצמות. לכן, יש חשיבות מכרעת בכל הקשור לגילוי המתאים וגם לטיפול. ממש כמו במקרה של דורבן העקב, גם כאן אחד הפתרונות הנפוצים הוא מדרסים וכמובן תרגילים שמטרתם למתוח את הרצועה של כף הרגל.

אולם חשוב לציין שבכל הקשור לפלטפוס, הטיפול המתאים ביותר הוא הטיפול המניע, במיוחד בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל. לכן, ההמלצה שלנו עבורכם היא לעשות דיאטה וכמובן גם פעילות גופנית, על מנת לרדת במשקל ולהפחית את הלחץ על כף הרגל.

דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית היא הפרעה שנגרמת כתוצאה מאובדן סחוס מפרקי, תופעות דלקתיות וצמיחה של זיזי עצם באזור של המפרק. תופעה זו גורמת לכאבים עזים וכמובן למגבלה בתנועה של המפרקים. מדובר אמנם בתופעה שיכולה לפגוע בכל אחד, אך בהחלט ניתן לומר שהיא נפוצה בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל.

בקרב אנשים כאלה הדלקת הניוונית מופיעה באזורים שצריכים לשאת את העומס של המשקל הכבד, כמו הברכיים, הירכיים ועמוד השדרה. מחקרים מראים שאנשים הסובלים ממשקל יתר חשופים פי 8 לדלקת מפרקים ניוונית.

לכן, ההמלצה החד משמעית שלנו עבור מי שסובל מעודף משקל היא לחזור לתזונה נכונה, לשלב פעילות גופנית וכמובן להוריד משקל, על מנת להפחית את העומס במיוחד מהברכיים, הירכיים ועמוד השדרה.

פריצת דיסק

בין חוליות עמוד השדרה שלנו נמצא דיסק בעל מבנה טבעתי, שתפקידו לבלום את הזעזועים שבין החוליות ולאפשר לעמוד השדרה את הגמישות הרצויה. במידה ועל הדיסק הזה מופעל לחץ יתר, הוא נוטה לפרוץ החוצה ולגרום לכאבים עזים. כמובן שככל שהלחץ המופעל על הדיסק גדול יותר, כך הסיכוי לפריצה שלו יהיה גדול.

לפריצת דיסק יש מגוון טיפולים, כמו פיזיותרפיה, הידרותרפיה, דיקור, נטילת תרופות וכמובן ניתוח פולשני. אולם, במידה ואתם סובלים ממשקל עודף, ההמלצה שלנו עבורכם היא לפעול תחילה במישור הזה. חזרו לתזונה נכונה והפחיתו משקל, על מנת להפחית את הלחץ המופעל על הדיסק כמה שיותר. תתפלאו, אך לעיתים תוכלו להרגיש שהכאבים נעלמים ולא יהיה צורך בטיפול רפואי כל שהוא.

פציעות ספורט

אין ספק שעודף משקל הוא הגורם מספר אחד לפציעות ספורט. מעבר לעובדה שעודף משקל בפעילות גופנים יקשה עליכם לבצע אותה ויגרום לכאבים, אתם נתונים לסכנה מידית של פגיעות ברכיים, שחיקת סחוס, קרע ברצועה הצולבת, מתיחה של שירים, נקעים ושברים.

לכן, לפני שאתם פונים לאורתופד לקבלת טיפול רפואי, מומלץ מאד דווקא להשקיע קודם בהפחתת משקל. ככל שתפחיתו את העומס על האיברים החיוניים כמו הברכיים, השרירים וכפות הרגליים, כך תפחיתו את הסיכוי לפציעות ספורט, בטח הקשות שבניהן. האמינו לנו, זה עדיף מכל טיפול שמרני אחר כמו נטילת תרופות, בטח ובטח מניתוחים פולשניים בברכיים או בכפות הרגליים.