מתכון

שפצל תרד

אפריל 2016
שפצל תרד. צילום: דניה ויינר | סגנון: דלית רוסו
שפצל תרד. צילום: דניה ויינר | סגנון: דלית רוסו

השְפֶּצְל הגרמניים הם החוליה האמצעית בין פתיתים לניוקי: בצקניות קטנטנות וטעימות, שנועדו לספוג רטבים עשירים. אטריות חדשות להתאהב בהן. טעימות ככה סתם או עם רוטב

אטריות חדשות להתאהב בהן. טעימות ככה סתם או עם רוטב עשיר. השְפֶּצְל הגרמניים הם החוליה האמצעית בין פתיתים לניוקי: בצקניות קטנטנות וטעימות, שנועדו לספוג רטבים עשירים. לצד השפצל בישלנו ראגו פטריות עם 3 פטנטים, שמעניקים לו טעם עשיר במיוחד. אפשר לאכול את השפצל ואת הראגו בנפרד, אבל הכי טעים לערבב יחד.

מה צריך?
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

החומרים
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים
שלחו את רשימת הקניות במייל לוח מידות ומשקלות מה צריך?

אופן ההכנה

1

חולטים עלי תרד בסיר מלא מים רותחים

2

וכף מלח כחצי דקה, עד שהם מקבלים צבע ירוק בוהק. מוציאים מהמים, שוטפים תחת מים קרים ומסננים. שומרים את מי הבישול בסיר.

3

טוחנים את התרד עם ביצים ומים במעבד מזון.

4

מערבבים קמח, כף מלח גס ופלפל בקערה גדולה. מוסיפים את תערובת התרד ומערבבים. הבלילה צריכה להיות בסמיכות של בלילת עוגה.

5

מביאים את המים ששמרנו בסיר לבעבוע עדין על להבה בינונית (נזהרים שלא ירתחו בפראות). מחזיקים מעל הסיר מסננת גדולה ומוזגים לתוכה שליש מבלילת השפצל.

6

מערבבים במרץ עם כף גדולה, כך שהבלילה תנטוף באיטיות דרך החורים לתוך המים (אל דאגה, זה לוקח רגע. היא זולגת גם דרך חורים קטנטנים). כשהשפצל צפים, מוציאים אותם בכף מחוררת לקערה. הם ייראו דביקים מעט, אל דאגה. חוזרים על הפעולה עם שאר הבלילה. מוסיפים שמן לשפצל המוכנים ושומרים עד ההגשה.

להגשה:

7

מחממים חמאה במחבת גדולה על להבה בינונית ומקפיצים את השפצל בסבבים במשך כמה דקות, עד שהם מזהיבים ונפרדים. מתבלים במלח ופלפל.

תורת השפצל:

  • קמח – הסוד לשפצל מוצלחים נעוץ במרקם הבלילה: אם היא סמיכה מדי ולא עוברת במסננת, מוסיפים מעט מים. אם השפצל מתפרקים בסיר, סימן שהבלילה דלילה מדי ומוסיפים לה מעט קמח.
  • כלים – מסננת פסטה יוצרת שפצל קטנים ועגולים, ומסננת ידנית קטנה יוצרת שפצל מוארכים. אנחנו הכי אוהבים להשתמש דווקא ב-ricer – מועך תפוחי האדמה שנראה כמו כותש שום גדול.