יום האישה 2021

מדברות יין: 20 נשים משפיעות בעולם היין פותחות בקבוק

נשים משפיעות בתעשיית היין המקומית
נשים משפיעות בתעשיית היין המקומית

20 נשות יין מקומיות, המטביעות את חותמן בתחום, בוחרות לרגל חודש האישה הבינלאומי בקבוק שהן אוהבות במיוחד ואישה שהן היו רוצות לשתות אותו איתה

7 במרץ 2021

זו הייתה השנה של היין. שנה שבה היין הרחיב את גבולותיו, והפך ממשקה חגיגי ששותים באירועים מיוחדים למוצר צריכה בסיסי שלוגמים ביומיום. העונג של חליצת יין במסעדה אמנם נלקח מאיתנו, אך השנה רבות ורבים החלו לחלוץ בקבוקים בביתם מדי ערב. בקבוקים תוצרת הארץ או יבוא ממדינות יין קלאסיות ומדינות אקזוטיות, בקבוקים שמרניים או טרנדיים, שנרכשו בסופר או בחנויות יין. גם קהל הצרכנים והצרכניות התרחב, וברור היום שהעיסוק ביין – שנחשב פעם לעיסוק יוקרתי של אניני טעם, לרוב מבוגרים – הפך לנחלת הכלל.

רבים מחובבי היין היום הם צעירים, ובמציאות הקורונה – הם שותים בכל מקום שרק אפשר; בבית, אצל חברים, על ספסל בגינה, בפארק או בביקור ביקב. ברמה המעשית אפשר להצביע על כך שהישראלים והישראליות שותים יותר. ברמה הרוחנית אפשר לומר, באופטימיות זהירה, שהחלה להשתרש כאן תרבות יין.

מאחורי תרבות היין המתפתחת עומדים אנשי מקצוע רבים במגוון רחב של תפקידים. לשמחתי, את מגוון התפקידים האלה מבצעות גם נשים – יינניות, יבואניות, אוצרות יין (סומלייריות), מרצות, מדריכות טיולים, יוצרות תוכן, נשות שיווק, כורמות ומנהלות יקבים. נשים רבות מטביעות חותם בתחום, בהן יזמיות ומובילות דעת קהל, שמעצם פועלן מייצרות מודל אפשרי לחיקוי ופותחות דלת לנשים חדשות שנכנסות לענף. עם זאת, נשים הן עדיין מיעוט בתעשייה שרובה גברית. זה לא מפתיע. שוק התעסוקה אינו שוויוני לגברים ולנשים, ומהבחינה הזאת, ענף היין – בארץ ובעולם – אינו שונה בהרבה.

על אף הדומיננטיות הגברית בענף, בשנים האחרונות, עם התרחבות תחום היין בארץ, נכנסו לא מעט שחקנים חדשים, בהם נשים רבות

לאורך ההיסטוריה יין היה עיסוק גברי (מהיצרן ועד הצרכן), ועד היום ההיסטוריה נותנת אותותיה – וגברים הם הדומיננטים בתעשיית היין, שלעתים אף נתפסת כמועדון סגור. אחד מתוארי היין הנחשקים בעולם הוא ,Master of Wine תואר יוקרתי שמשיגים מומחים מעטים לאחר מסלול לימודי ומקצועי מפרך במוסד Institute of Masters of Wine שבאנגליה. מאז הבחינה הראשונה, בשנת 1953, הוסמכו רק 408 מאסטרים (כולל שני ישראלים – ערן פיק ועידו לוינסון), בהם רק 143 נשים. ב־1970 הוסמכה המאסטרית הראשונה, ולאורך השנים אפשר לזהות מגמת שיפור ויותר יותר נשים זוכות בתואר הנכסף. התואר המקביל ברמתו המקצועית, והנחשק לא פחות, הוא Master Sommelier. גם הוא שמור למתי מעט שצלחו מסלול לימודים מייגע במוסד האמריקאי Court of Master Sommeliers, מרכז הלימוד המוביל להכשרות מקצועיות של אנשי שירות יין. מאז הקמת המרכז בשנת 1997, רק 155 אנשים בעולם השיגו את התואר היוקרתי, מתוכם 22 נשים בלבד. השנה נחשפו באותו מוסד פרשות מטרידות מאוד של פגיעות מיניות בקהילה, שמונה יותר מ־12 אלף איש, בהם נשים צעירות רבות. נשים שהוטרדו, הותקפו ושגישתן למשאבים יקרים, כמו בקבוקי יין נדירים או חניכה מקצועית, הותנתה בטובות מיניות. אם כן, לא מפתיע שחלקן מחשבות היום מסלול מחדש. התנהגות פלילית זאת, למיטב ידיעתי ותקוותי, אינה מתרחשת בתעשייה המקומית שלנו, אך היא דוגמה לפרקטיקה שדרכה נשים "יוצאות מהמשחק" ומקבעת את התפיסה שבה עולם היין נותר מרחב גברי.

הייננית ליטל עובדיה יוצרת יינות זניים שנותנים ביטוי לטרואר של צפון הרמה

את התפיסות המגדריות המיושנות האלה אנחנו מתקנות עד היום, יום־יום. על אף הדומיננטיות הגברית בענף, בשנים האחרונות, עם התרחבות תחום היין בארץ, נכנסו לא מעט שחקנים חדשים, בהם נשים רבות. יעידו על כך כיתות הלימוד בבית הספר W, הנציגות הישראלית של בית הספר הלונדוני הבינלאומי WSET (גילוי נאות, אני מלמדת בו – טט"ג), שבהן יש כיום יחס שווה של גברים ונשים, ובחלק מהקורסים אף יש רוב נשי. אותן נשים, סביר שישתלבו בהמשך בתעשייה, ואלה שכבר עובדות בה – יתקדמו עם התמקצעותן בתחום. כולן יכולות לקבל היום השראה מהנשים שברשימה שלפניכם, שהן מהבולטות והמובילות בתעשייה הישראלית. לכולן קרדיט רב על כך שיין הפך נפוץ ואהוב.

כדי שתדעו גם אתם לצרוך את הצד הטעים והמעניין שלו, שאלתי אותן על יין שהן אוהבות במיוחד. כל אחת בחרה את הבקבוק שלה ואישה שהייתה רוצה לחלוק איתה את היין הזה, וגם העבירה הלאה את השאלון לאישה אחרת שהיא מעריכה בתחום היין. הנה הבחירות המעולות שלהן. הקשיבו להן; הן יודעות על מה הן מדברות.

טל טאובר גוטסדינר

אשת יין, מנהלת פעילות בית הספר ליין W ומייסדת קהילת "השזרה" לנשים המובילות תרבות יין. 

טל טאובר גוטסדינר | צילום: אביב שקורי
טל טאובר גוטסדינר | צילום: אביב שקורי

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "הרי יהודה לבן, יקב צרעה".

משפט אחד על היין הזה: "יין רענן ואלגנטי מאזור הרי יהודה. זאת בשבילי ארץ ישראל היפה".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "רות ביידר גינסבורג, שכיהנה כשופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית עד פטירתה בשנה שעברה. היא פמיניסטית מבריקה שהצליחה לחולל מהפכה בעולם. זוכרים לה שנרדמה בנאום מצב האומה של ברק אובמה בשנת 2015, אחרי ששתתה את היין האמריקאי המפורסם Opus One. נראה לי שבדייט על בקבוק ישראלי לבן ורענן היא לא הייתה עוצמת עין".

מעבירה הלאה ל – 

לי הופמן אגיב

שותפה במותג The wine fairy, המציע חוויות יין ומארזי יין מותאמים אישית. 

לי הופמן אגיב | צילום: טל אלקבס וינברום
לי הופמן אגיב | צילום: טל אלקבס וינברום

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "פט־נט כתום #1 , יקב כרם ברק".

משפט אחד על היין הזה: "מבעבע צעיר, חצוף, מלוכלך ותמיד משמח אותי. ענבי פרנץ' קולומבארד שתססו במכל עם הקליפות ובוקבקו עם השמרים להמשך תסיסה בבקבוק".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "לאה בלקין, סבתא רבתא שלי ז"ל. היא הייתה אישה חזקה, אשת סוד של כל מכריה ומכרותיה, יקירת העיר חדרה, מנהלת המחלקה הסוציאלית של עיריית חדרה ואימא לארבעה ילדים שהתאלמנה בגיל צעיר. בתור ילדה הבטתי בה בהערצה, על היכולת לעשות גם וגם. היא ההשראה שלי לשילוב בין קריירה לבית".

מעבירה הלאה ל –

ניצן סברסקי

בעלים וייננית יקב אחת. 

ניצן סברסקי | צילום: דויוד סילברמן
ניצן סברסקי | צילום: דויוד סילברמן

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "שנין בלאן wild, יקב סוסון ים".

משפט אחד על היין הזה: "יין מורכב ומעניין שמבטא את העומק והייחודיות של הזן".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "חנה רובינא. אישה יצירתית, נאמנה לעצמה, שוברת מוסכמות ואמיצה".

מעבירה הלאה ל –

דנה בני

ייננית יקב ננה.

דנה בני | צילום: רפי נויבר
דנה בני | צילום: רפי נויבר

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "גאמיי, עמית טולדו".

משפט אחד על היין הזה: "יין מרתק ושונה בנוף הישראלי, של יינן מוכשר שעושה דברים מסקרנים ולא שגרתיים, שתמיד כיף ומעניין לפתוח אותם ולטעום".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "סבתי האיטלקייה, שנפטרה כשהייתי נערה. אשמח לספר לה מה קורה איתי היום ולשאול אותה עוד מלא שאלות שלא הספקתי לשאול מעולם. אני חושבת שהיא הייתה גאה בדרך שעברתי".

מעבירה הלאה ל –

מיכל אקרמן

מנהלת יקב תבור.

מיכל אקרמן | צילום: אפרת לובל
מיכל אקרמן | צילום: אפרת לובל

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Dido Blanc Venus La Universal".

משפט אחד על היין הזה: "יין לבן ממונסט שבספרד (ליד פריוראט). הוא עשוי מהזנים גרנאש לבן ומקבאו. יין עוצמתי עם אף כל כך מעניין, שמשלב תפוח, אגוזיות, קליפת תפוז ואפרסק, כשעוד ועוד ארומות מתגלות בכל ערסול של הכוס. בזכות ההתיישנות שלו גם בחביות וגם בכדי חמר, יש לו גוף מרתק. מדובר ביין מורכב, אלגנטי ומפתיע; יין שמספר על הרוחות המרעננות שנושבות בפריוראט".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "אנט בנינג, כמובן, השחקנית הכי מדהימה שיש".

מעבירה הלאה ל –

אתי אדרי

מנהלת יצוא בייקבי כרמל ויקב יתיר.

אתי אדרי | צילום: יוחאי הלל
אתי אדרי | צילום: יוחאי הלל

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "סירה רזרב, יקב טוליפ".

משפט אחד על היין הזה: "גוף מלא ואלגנטי. מגיע מיקב שבנוי מצוות האנשים הכי מיוחדים שהכרתי".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "מבקרת היין הבריטית ג'נסיס רובינסון. מלבד העובדה שהיא מעניקה ייעוץ למרתף היין של המלכה אליזבת השנייה, היא גם מבקרת היין המוערכת בעולם. הייתי שמחה לשבת איתה ולדבר על יינות ויקבים".

מעבירה הלאה ל –

שירה צידון

אשת יין – אוצרת, יועצת ויוצרת תוכן.

שירה צידון | צילום: דיוויד לופטוס
שירה צידון | צילום: דיוויד לופטוס

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Fides, Eric Morgat". 

משפט אחד על היין הזה: "שנין בלאן משגע מסאבנייר בעמק הלואר, צרפת. יין מפוקס מאוד, בעל עמוד שדרה מינרלי וחמיצות מפלחת, אך גם בעל עושר פרי ומורכבות ארומטית מטריפה, שנעה בין עולמות ההדר לעולמות התפוחים, האגסים, החבושים והדונג".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "הייתי שמחה לשתות כוסית עם גרטרוד שטיין בפריז של שנות ה־20 . היא אישה מרתקת בעיניי, שהצליחה לאגד בסלון שלה את כל הדמויות, הסיפורים והמשתים הכי מוטרפים של תקופת הדור האבוד".

מעבירה הלאה ל –

הילה רונן סהר

הבעלים של מסעדת רוטנברג.

הילה רונן סהר | צילום: אפיק גבאי
הילה רונן סהר | צילום: אפיק גבאי

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "רוזה, יקב תל אפק".

משפט אחד על היין הזה: "רוזה גאמיי מצפון הגולן. היינן שלומי צור הצליח לייצר רוזה חד ונקי בארץ הקודש".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "השפית דומיניק קרן, היחידה בארצות הברית עם שלושה כוכבי מישלן במסעדה (בסן פרנסיסקו). יצא לי לתקשר איתה דרך חברות טובות שלה שהגיעו לרוטנברג. מעבר לעובדה שאנחנו אוהבים מאוד את המתכונים בספר שלה ואת מה שהיא מסבירה לגבי עבודת הצוות והתנהלות המסעדה, היא ממש מקסימה".

מעבירה הלאה ל –

נעמה סורקין

ייננית עצמאית וכורמת.

נעמה סורקין | צילום: דן פרץ
נעמה סורקין | צילום: דן פרץ

>> ריאיון עם נעמה סורקין

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Saumur-Champigny, Domaine des Roches Neuves".

משפט אחד על היין הזה: "מי שקצת מכיר אותי יודע שאני מתה על קברנה פרנק, והחודש הגיע לארץ היין הנפלא הזה. מיצי, פירותי, נקי וטהור, כמו שרק קברנה פרנק יודע להיות. תענוג־תענוג".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "הייתי רוצה להיפגש עם אשת לוט. קודם כל כדי לשאול אותה מהו שמה, ואחר כך כדי להרים איתה כוסית לחיי המרדנות, אי הציות והסקרנות. הסיפור שלה תמיד עצבן אותי מאוד ואני בטוחה שגם אני הייתי מסתובבת!".

מעבירה הלאה ל – 

נטלי שפריר

הבעלים של עסיס, חברה המתמחה ביבוא יינות טבעיים.

נטלי שפריר | צילום: דור קדמי
נטלי שפריר | צילום: דור קדמי

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Morgon, Domaine Marcel Lapierre".

משפט אחד על היין הזה: "מלא אנרגיה, רוך ופרי. תמיד עושה שמח בלב".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "ז'אן ד'ארק – לוחמת (בת 19 במותה) שנערצת על ידי האומה הצרפתית יותר מחצי מאה – יש מישהי שמגיע לה דרינק יותר ממנה?".

מעבירה הלאה ל –

סימה רב הון

בעלים ומנהלת שיווק ומכירות יקב ספרה.

סימה רב הון | צילום: דיויד סלברמן
סימה רב הון | צילום: דיויד סלברמן

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "פלם בלאן, יקב פלם".

משפט אחד על היין הזה: "אני מחוברת מאוד ליינות הלבנים שמיוצרים ביקבי האזור המדהים של הרי יהודה – פלם, צרעה וקסטל. אלה יקבים שנותנים כבוד לטרואר הנדיר שלנו".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "השחקנית ליליאן ברטו, אשת שיחה רגישה ואינטליגנטית. אישה מעניינת ועוצמתית שאני מעריכה במיוחד".

מעבירה הלאה ל –

מור ברנשטיין

DipWSET , סומליה ויועצת יין.

מור ברנשטיין | צילום: רועי סוררו
מור ברנשטיין | צילום: רועי סוררו

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Peyrus Blanc, Domaine Christophe Peyrus".

משפט אחד על היין הזה: "יין לבן עם אחיזת פרי נהדרת, בלי להיות מעיק ועם מליחות עדינה ברקע".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "גלי וולוצקי, לשעבר עורכת האוכל של מגזין 'טיים אאוט', האישה שתמיד יודעת להגיד את הדבר הנכון, וגם בעלת פטיש מיוחד ליינות לבנים מלוחים".

מעבירה הלאה ל –

דבי שיאון

DipWSET, מנהלת שיווק ביקב מרגלית.

דבי שיאון | צילום: ג'ים הולנדר
דבי שיאון | צילום: ג'ים הולנדר

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "Anjou Rouge, Domaine des Forges".

משפט אחד על היין הזה: "קברנה פרנק הוא הזן האדום שהכי מגניב אותי לאחרונה, ובכלל כל מה שקורה בעמק הלואר. יין אדום, קל ופאנקי, שמייצג בעיניי את הזרם העכשווי ביין".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "אירית שנקר, מסעדנית, חברה ואחותי הגדולה. אנחנו שותות הרבה יחד ושכך ימשיך".

מעבירה הלאה ל –

יעל סנדלר

DipWSET, ייננית ביקב Josef Chromy בטסמניה.

יעל סנדלר | צילום: אילן סנדלר
יעל סנדלר | צילום: אילן סנדלר

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "ווייט סיגנצ'ר, יקב ספרה".

משפט אחד על היין הזה: "בכל לגימה מרגישים כמה היין הזה נעשה באהבה ובתשוקה. הוא טעים, נהדר ומציג איכויות שעד לא מזמן היו שמורות רק למחוזות רחוקים מכאן. הבאתי איתי בקבוק במזוודה לאוסטרליה, שבה אני חיה ועושה יין עכשיו, ואני מחכה לחלוק אותו בגאווה עם אנשי יין מקומיים".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "אימא שלי. חייתי את רוב חיי בלעדיה, ומאז שהפכתי בעצמי לאימא היא חסרה לי יותר מתמיד. אני אפילו לא יודעת אם היא אהבה לשתות יין".

מעבירה הלאה ל –

נועה מעוז

ייעוץ וליווי כרם יין (Under My Vine).

נועה מעוז | צילום: דרור דותן
נועה מעוז | צילום: דרור דותן

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "גמלא שרדונה, יקב רמת הגולן".

משפט אחד על היין הזה: "שרדונה חד, רענן, ארומטי ונגיש (גם במחיר). ביטוי נפלא של הזן ושל רמת הגולן, היקרה ללבי".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "מרב מיכאלי – אישה חזקה, ישרה, עקבית, מכבדת ומכובדת, שמצליחה לשמור על כל אלה ועל אופייה בעולם הלא פשוט של הפוליטיקה".

מעבירה הלאה ל –

רוני ססלוב

ייננית, מרצה ויועצת בתחום היין, בימים אלה מוציאה לאור את הספר "יומן יין".

רוני ססלוב | צילום: בן יוסטר
רוני ססלוב | צילום: בן יוסטר

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "שנין בלאן, יקב ננה".

משפט אחד על היין הזה: "הוא כל מה שאני אוהבת ביין – אלגנטי, מורכב ומעניין, וכיף לשתות אותו תמיד. האינדיקציה הכי טובה היא שהיד הולכת לבד אל הכוס בשביל שלוק נוסף".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "מרסדס סוסה, אישה שהיא השראה גדולה. היא לא פחדה מהמשטר הצבאי בארגנטינה, לא הסתירה את דעותיה עליו והפיצה את ערכי החופש, האהבה והחמלה בכל קצוות תבל. נראה שיכול היה להיות ממש כיף לשתות איתה".

מעבירה הלאה ל –

ויקי סהגיאן

מנהלת יקב פילוקליה.

ויקי סהגיאן | צילום: סרי חורי
ויקי סהגיאן | צילום: סרי חורי

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "פטיט קסטל, יקב קסטל".

משפט אחד על היין הזה: "יין שכולם אוהבים לשתות ושמתאים לכל סיטואציה. אני שותה אותו הרבה בבית עם חברים, והזדמן לי גם לשתות אותו בביקור נפלא ביקב".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "אחותי, שחיה בארצות הברית ולא ראיתי אותה כבר ארבע שנים. הייתי רוצה מאוד לחוות איתה את החוויה של פתיחת בקבוק. כשיושבים על יין, השיחה הולכת למקום אחר של חיבור עמוק יותר".

מעבירה הלאה ל –

ענת סלע ורפאלה רונן

יינניות, יבואניות ובעלות חנות ובר היין ג'יאקונדה.

ענת סלע ורפאלה רונן | צילום: אור עדני
ענת סלע ורפאלה רונן | צילום: אור עדני

יין אחד שאתן אוהבות במיוחד: "יינות מסוג Vin Jaune (יין צהוב)".

משפט אחד על היין הזה: "יין צהוב הוא יין יבש הנעשה באזור Jura בצרפת, מזכיר בטעמו שרי ומפורסם בזכות ריכוזי טעם וארומות קיצוניים, השונים מריכוזי הטעם והארומות המוכרים. יין שמעורר תגובה רגשית אצל כל מי שמעז להתמסר לו".

אישה אחת שהייתן רוצות לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "היינו רוצות לשבת לארגז בקבוקי דאבל מגנום עם סימון דה בובואר, כי כל כתביה נכתבו במטרה ליצור שינוי ביחס לנשים בעולם. היא הייתה מראשונות התומכות הבולטות בזכות של אישה על גופה ובזכותה להפלה, וכמובן בזכות של אישה להיות משוחררת מכל כבלי החברה הפטריארכלית. היא גם האחראית לשני הציטוטים הנהדרים האלה: 'מודעות עצמית לא מבטיחה אושר, אבל היא בעלת בריתו', ו'אישה אינה נולדת אישה, היא נעשית אישה'".

מעבירה הלאה ל –

מירה איתן

כתבת יין ואלכוהול, מחברת הספר "שעות שמחות".

מירה איתן | צילום פרטי
מירה איתן | צילום פרטי

יין אחד שאת אוהבת במיוחד: "קסטל רוזה, יקב קסטל".

משפט אחד על היין הזה: "אני אוהבת מאוד יינות לבנים ורוזה וקשה לי לבחור יין אחד, אבל בציר 2020 של קסטל רוזה הוא האחרון שעשה עליי הכי הרבה רושם. יין נפלא מבית מצוין, רוזה מורכב בצבע של גביש ורוד יפהפה, ניחוחות של פרי אדום טרי מתאזנים על ידי חמיצות חדה ונעימה בפה. יין שילווה בכבוד כל סוג של ארוחה".

אישה אחת שהיית רוצה לשבת איתה על בקבוק היין הזה: "הייתי שמחה לשבת על בקבוק שמפניה עם לילי בולאנז'ה, שהתאלמנה מבעלה ז'אק וניהלה בהצלחה רבה ובאומץ רב את בית השמפניה הנושא את שם משפחתה משנת 1941 ובמשך כמעט ארבעה עשורים, בתקופה שבה לא היה מובן מאליו למצוא אישה בתפקיד כזה. את אהבתה הרבה למשקה המבעבע היא ביטאה כאשר נשאלה לגבי המועד המתאים לשתיית שמפניה: 'אני שותה שמפניה כשאני שמחה וכשאני עצובה, לפעמים אני שותה לבד, וכשאני בחברה אני מרגישה חובה להגיש שמפניה. אני טועמת כשאני לא רעבה ושותה כשאני רעבה, חוץ מזה אני לא נוגעת בשמפניה, רק אם אני צמאה'. זהו משפט שאני לוקחת איתי לכל מקום".