מה מתבשל?

המלצות קריאה: שלושה ספרים חדשים שאהבנו החודש

Cooking at Home של דייוויד צ'אנג
Cooking at Home של דייוויד צ'אנג

האוכל והקשר שלו לתרבות וזהות, ואיך מבשלים השפים הגדולים בעולם בביתם הפרטי. שלוש המלצות לספרי בישול ואוכל שאהבנו החודש במיוחד

8 בנובמבר 2021

מחשבות על אוכל

כולנו אוכלים עם העיניים, אבל אם אתם רוצים להתעמק בתהליכים שעובר האוכל ובתהליכים שעוברת התרבות הקולינרית – לא מספיק למלא את הצלחת במנות יפות. הספר "מחשבות על אוכל" של המחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל (הוצאת רסלינג, בעריכתם של איתן ברטל, רונית ורד ומיכל איתן) כולל 18 מאמרים שעוסקים באוכל ובקשר בין תרבות לזהות – מהפוליטיקה של הפיתה, דרך האוכל בקולנוע וכלה בגפילטע פיש של אנגלמאיר. הכול, כמובן, מלווה בתצלומים מטריפים של יצירות אמנות רלוונטיות, כמו חליפה עשויה מסטייקים נאים, שהייתה חלק ממיצג אמנותי של אמן יפני, או גאדג'טים מטוגנים בשמן עמוק. נשבעים.

89 שקלים, הוצאת רסלינג

הפוליטיקה של הפיתה ציור של האמן אורי גרשט על כריכת הספר "מחשבות על אוכל"
הפוליטיקה של הפיתה ציור של האמן אורי גרשט על כריכת הספר "מחשבות על אוכל"

Cooking at Home

”לבשל בבית", ובשמו המלא: "לבשל בבית: או, איך למדתי להפסיק לדאוג ממתכונים )ולאהוב את המיקרוגל(", הוא ספר הבישול החדש של השף־סלב האמריקאי דיוויד צ'אנג, שעומד מאחורי אימפריית המסעדות מומופוקו בארצות הברית. את הספר כתב צ'אנג עם פרייה קרישנה, כתבת של ה"ניו יורק טיימס" ומחברת ספרי בישול מהמטבח ההודי. צ'אנג מודה שמעולם לא בישל בבית, ואת חינוכו הקולינרי קיבל במסעדות בלבד. לכן, כשהנסיבות הכריחו אותו לעשות את זה )קורונה, זוכרים?(, זו הייתה משימה מאתגרת עבורו. בספר טוען צ'אנג שעלינו, כבשלנים ביתיים, להשתחרר מהתלות שלנו במתכונים. והוא עושה את זה, איך לא, באמצעות מתכונים לבישול ביתי. האמת? הסתקרנו.

דיוויד צ'אנג, כ–100 שקלים, Amazon

כשהשף המצליח בעולם לומר לבשל בבית Cooking at Home של דייוויד צ'אנג
כשהשף המצליח בעולם לומר לבשל בבית Cooking at Home של דייוויד צ'אנג

A Cook's Book

ואם כבר בשף־סלב עסקינן, לאחרונה ראה אור ספרו החדש של נייג'ל סלייטר, בעל טור ב"אקונומיסט" ומכותבי ספרי הבישול המצליחים בבריטניה ובעולם כולו (אולי אתם זוכרים אותו מסרטו האוטוביוגרפי "המטבח של סלייטר") זהו אולי הספר הכי אישי שהוציא סלייטר עד כה, ולצד מתכונים למנות שהוא הכי אוהב לבשל בבית (מוכר לכם מאיפשהו?), יש גם סיפורים על רגעים משמעותיים בהיסטוריה הקולינרית שלו, כמו הפעם הראשונה שבה טעם באגט בפריז.

נייג'ל סלייטר, כ–118 שקלים, Book Depository

היסטוריה קולינרית אישית A Cook’s Book של נייג'ל סלייטר
היסטוריה קולינרית אישית A Cook’s Book של נייג'ל סלייטר