מחיצות פלסטיק בכל מקום. צילום: gettyimages
מחיצות פלסטיק בכל מקום. צילום: gettyimages

פיתוחים חדשים והמצאות שכבר קיימות בשטח מבטיחים למסעדות התייעלות ולאורחים - שקט נפשי ולאורחים ובילוי בראש שקט

18 ביוני 2020

המציאות המשתנה מעלה את חשיבות ההקפדה על היגיינה לראש סדר היום הציבורי. ברוב המסעדות כפפות הן כבר עניין שבשגרה, אך מלבדן יש עוד אלמנטים שזקוקים לשדרוג מבחינת ניקיון אישי וסביבתי. פיתוחים חדשים והמצאות שכבר קיימות בשטח מבטיחים למסעדות התייעלות ולאורחים – שקט נפשי ולאורחים ובילוי בראש שקט.

פודים

לקפסולות כבר התרגלנו ועכשיו תור הפודים. לא, לא במכונת קפה אלא כפיתרון להושבת לקוחות תוך שמירת ריחוק חברתי. במסעדה באמסטרדם הותקנו פודים זוגיים – מעין ביתן או צריפון מחומר שקוף ובו שולחן זוגי ונוף לנהר. בית קפה בשוויץ הסב קרוניות סקי לתאים סגורים ובארה"ב נצפו פודים ליחיד – מתקן שקוף דמוי פעמון או אהיל שמולבש על כל אורח. נוח? לא בטוח. היגייני? כן, אבל למה ללכת כל כך רחוק כשיש פיתוחים לא פחות יעילים.

קרוניות סקי שהוסבו לתאי ישיבה במסעדה בשוויץ. צילום: GETTYIMAGES
קרוניות סקי שהוסבו לתאי ישיבה במסעדה בשוויץ. צילום: GETTYIMAGES

מחיצות שקופות

ידע אפלטון מה הוא אומר במשפט "הצורך הוא אבי ההמצאה". ואכן מחיצות הפלסטיק השקופות הופיעו בן לילה בכל מקום שבו אנשים נמצאים פנים אל פנים, מקופת המרכול ועד לשולחן הלק ג'ל במכוני יופי. במסעדות האספקט החברתי חשוב במיוחד ונדיר למצוא אורחים שיושבים בגפם (מלבד בברים בסרטים אמריקניים). מחיצה שקופה קשיחה תופסת שתי ציפורים במכה ומאפשרת לראות את מי שיושב ממול מבלי להסתכן ברסס טיפתי. מחיצה שקופה היא win win situation בתנאי שדואגים לחיטויה בצורה הנכונה, ועל כך בסעיף הבא.

מטליות WypAll color coded

כל סטודנט לשעבר שעבד במלצרות יודע שמטלית היא כלי עבודה חיוני. האלמנט הרב שימושי מיועד לניקוי שולחנות, כתמים ועוד מפגעים שהשתיקה יפה להם, אלא שכיום מטלית אחת היא ביג נו נו. כדי להגן מפני זיהומים צולבים יש להקדיש לכל משימה מטלית נפרדת. כאן נכנסות לתמונה מטליות WypAll color coded של חברת Kimberly-Clark Professionalשפותרות את הבעיה באלגנטיות: הן מיוצרות בארבעה צבעים (צהוב, כחול, ירוק ואדום), כשכל צבע מיועד למשימה מסוימת. מספיק לתלות על הקיר מפתח צבעים הקובע איזו מטלית מיועדת לאיזו מטרה, ועד מהרה הצוות יתרגל ולא יבין איך לא חשבו על כך קודם. מלבד הצבע יש למטליות יתרונות נוספים: הן חזקות במיוחד ובעלות כושר ספיגה גבוה תודות לחומר מוגן בפטנט בטכנולוגיה Hydroknit, אינן משירות סיבים ולכן מאושרות במגע מזון, ובכל צבע יש אפשרות בחירה בין שני סוגי מטליות – למשימות ניקוי פשוטות ומורכבות. כמה פשוט, ככה חכם.

מכניסות צבע למטבח מטליות WypAll color coded
מכניסות צבע למטבח מטליות WypAll color coded

סורק תרמי דיסקרטי

מד החום הסטנדרטי המשמש למדידת חום בכניסה למסעדה או למרכול אינו מדויק בלשון המעטה. מדי החום הדיגיטליים נוטים לקצוות (במו עינינו נמדדו לנו 34.4 מעלות צלזיוס), מועדים לזיופים ומעל לכל – אין בהם שמץ דיסקרטיות. כל מי שנמצא בסביבה יכול לדעת מה קורה, ואם המעלות גבוהות מהתקן עלולים להיווצר מצבי שיימינג ופאניקה. סורק תרמי ייעודי תוכנן כך שבמידה וחום הגוף גבוה נדלקת נורית אדומה קטנה שרק המפעיל יכול לראות, והמשך הטיפול נעשה בצורה דיסקרטית.

תפריט בברקוד

בעולם דיגיטלי ומכוון שמירת איכות הסביבה, תפריטים הם אביזר מיותר. רוב האורחים ממילא בודקים באתר המסעדה לפני הזמנת שולחן ומחליטים על המנות שהכי עושות להם חשק. QR קוד פותר את סוגיית התפריט בקלילות וחוכמה: לקוח נכנס למסעדה, סורק את הקוד בטלפון הפרטי ומוריד את התפריט המעודכן ביותר, ללא מגע יד של אף אדם אחר.

מערכת WypAll Reach Centrefeed

ברוח ההיגיינה העכשווית, מיגון אביזרים מפני חיידקים ווירוסים הוא צו השעה. אחרי הפרדת מטליות כצעד ראשון הגיע הזמן לטפל בגליל מגבת נייר, מכלי העבודה השמישים ביותר במטבח ובפלור. בתור התחלה, האם ידעתם שבגליל מגבות נייר חשוף נוגעות כ־70 ידיים? כדי להתמודד עם הנתון המדכדך מתגייסת לעזרה מערכתWypAll Reach Centrefeed של חברת Kimberly-Clark Professional, המעוצבת באופן שמגן על הגליל ומונע העברת חיידקים שמקורם במזון. המתקן אינו רק חכם אלא גם אסתטי: הוא מחמיא לעמדת הכניסה, לבר ולכל אזור שחשוף לעיני הלקוחות, וניתן לניוד בקלות כשצריך לנקות שולחנות. יתרון נוסף של המערכת טמון בחיסכון, נקודה ששפים ומסעדנים רגישים אליה באופן כללי ובמיוחד כעת. במקום לגלגל על היד 2.5 מטרים מגבת נייר כפי שקורה בשליפה ממוצעת, המערכת מפחיתה את הצריכה ב-20 אחוז ומסייעת להטמיע התנהלות מחושבת וחסכונית. התקציב יודה לכם וגם גרטה ת'ונברג וכל מי שאיכות הסביבה קרובה ללבו.

גם יפבב, גם חכם WypAll Reach Centrefeed
גם יפבב, גם חכם WypAll Reach Centrefeed

מסעדה דיגיטלית

רובוטים מלצרים הם עדיין מראה נדיר, אך אין ספק שענף המסעדות צועד לכיוון הדיגיטלי. לכשאפשר יהיה לטוס שוב תוכלו לקפוץ למסעדת Datakitchen בברלין שמתנהלת ללא מגע יד אדם פרט לטבחים. ההזמנה נעשית אונליין באתר או באפליקציה, וכשהאוכל מוכן בדיוק בדקה שנקבעה הוא מוכנס ללוקר. הלקוח מקבל לנייד קוד אישי, אוסף את האוכל והולך לדרכו. באותו הקשר נזכיר את הארנק הדיגיטלי ואפליקציות התשלומים, אופציות נוחות ובטוחות שמצמצמות מגע עם שטרות ומטבעות מזוהמים.

היגיינה בשירותים

שירותים במסעדה הם משהו שאף אחד לא אוהב לדבר עליו. הם לא סקסיים כמו המטבח ולא יצוגיים כמו הפלור אבל מצריכים אקסטרה תשומת לב בנראות ובהיגיינה. ניקיון במטלית ייעודית הוא שלב ראשון וחיוני, אך להשלמת התמונה המצוחצחת נחוצים פיתרונות נוספים ברוח המאה ה-21. לדוגמה: מגבות ידיים המיוצרות בטכנולוגיית AirFlex הרשומה כפטנט ומבטיחה ייבוש יעיל. לכלוך ומגע ידיים זרות – אאוט, היגיינה, חיסכון והתייעלות – אין. מתקן מגבות נייר מיושן ומגבת בד משתייכים גם כן לרשימת האביזרים שעבר זמנם. במקומם קבלו את הדור החדש – מתקן מגבות ידיים חכם וקל לטעינה ולניקוי בניגוב אחד, היגייני (בכל  משיכה נשלפת מגבת בודדת ללא מגע במגבות אחרות ובגוף המתקן), חסכוני ומתאים לשימוש עם מותגי טיפוח העור המובילים כמו Kleenex® ו-Scott®. מגבות הידיים מתאימות גם למטבח ולבר (הצוות יודה לכם על הפינוק), והדובדבן שבקצפת: שימוש בהן וגם בנייר הטואלט תורם לקיימות ומאושר על ידי ארגוני Ecolabels  ו-FSC האחראיים על ניהול יערות אחראי.

אל תגעו לי בגליל! מגבות ידיים מהדור החדש
אל תגעו לי בגליל! מגבות ידיים מהדור החדש