מתכון

ציר קרפיון

ינואר 2016
1 דירוגים
לשחות עם קרפיון. צילום: דן לב | סגנון: אוריה גבע
לשחות עם קרפיון. צילום: דן לב | סגנון: אוריה גבע

אפשר להכין ממנו גפילטע פיש ואפשר להכין ציר עשיר. ויש גם עובדות בונוס על הדג שמככב בתקופות החגים

קרפיון – 5 עובדות מסקרנות
1. דג הגפילטע? הקרפיון מזוהה עם המטבח האשכנזי מכיוון שהיה זול ונפוץ במזרח אירופה, אך רק בישראל הוא הפך לדג הרשמי של הגפילטע (בפולין וברוסיה היו מכינים גפילטע מדגי נהרות כגון זאב ים ובאמריקה משתמשים בדרך כלל בווייט פיש). בסוף שנות השלושים הביאו לכאן מייסדי קיבוץ ניר דוד 6 דגי קרפיון מיוגוסלביה לצורכי גידול. את צאצאי הדגים הללו אנחנו אוכלים עד עצם היום הזה.

2. מלך הבריכה עד שנות השבעים הקרפיון היה כמעט הדג היחיד שגידלו בארץ, אבל בשלנים מעדות המזרח העדיפו את האמנון והמושט, כך שבריכות הגידול התמלאו בהם על חשבון הקרפיון. היום מגדלים כאן 6,000 טון קרפיונים בשנה, כמחצית הכמות שגידלו בשנות השבעים.

3. דג קטן, דג גדול ובכל זאת הקרפיון הוא עדיין הדג הכי זמין בארץ, וזו גם הסיבה שהוא זול כל כך. הוא משווק בגדלים שונים מ-1/2 ק”ג לדגים צעירים מאוד ועד דגים במשקל 5 ק”ג (אך אלה נדירים יותר). הדגים הצעירים מגיעים אל מוכרי הדגים כשהם מצוננים ומחירם הממוצע הוא 18-17 שקל לקילו. לרוב הם משווקים בגיל שנה, כשהם שוקלים בין 1.2 ל-1.7 ק”ג – דגים אלה מגיעים חיים למוכרי הדגים ונמכרים במחיר ממוצע של 25-20 שקל לקילו.

4. בריא לאכול קרפיון? הוא דג רזה יחסית ומכיל 7% שומן בלבד (לעומת 18% בסלמון למשל). הוא גם עשיר בחלבונים ובוויטמין B12. בכל זאת הקרפיון לא נחשב בריא במיוחד, כי חסרים לו היתרונות הבריאותיים (למשל, ערך קלורי נמוך) של הדגים הרזים, ומאידך הוא לא מספיק שמן בשביל להכיל את כל האומגה 3 שמכילים הדגים השמנים.

5. הלוקוס של אסיה? אומרים שביפן נחשב הקרפיון לדג יוקרתי ואיכותי, שהיפנים מוכנים לשלם עבורו המון כסף. לפני שאתם מוכרים את רכושכם ועוברים לגדל קרפיונים בטוקיו כדאי שתדעו שהשמועה הזו לא מדויקת. היפנים אכן מוכנים לשלם הרבה עבור קרפיונים, אבל מדובר בדגים לצרכי נוי הנקראים גם קוי. לקרפיונים למאכל הם לא רוכשים חיבה מיוחדת.

החומרים
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים
שלחו את רשימת הקניות במייל לוח מידות ומשקלות

אופן ההכנה

1

מחממים סיר גדול עם שמן זית ומטגנים את כל הירקות הקשים יחד 7-5 דקות על להבה בינונית-גבוהה עד לריכוך.

2

מוסיפים את חלקי הדגים, שום, עשבי תיבול, תבלינים ונוזלים ומביאים לרתיחה. מקפים את הקצף שנוצר, מנמיכים להבה ומבשלים 20 דקות ללא כיסוי.

3

מצננים, מסננים ושומרים במקרר עד שבוע או במקפיא עד שלושה חודשים (מומלץ להקפיא בכלים קטנים להפשרה קלה).