מתכון

שבלולי שמרים וקקאו של מאפיית ארטיזן

שבלולי הקקאו האלה הפכו ללהיט בבודפשט עוד בתחילת המאה ה-20. הבאנו את המתכון של הקונדיטוריה הכי טובה בעיר

3,191 בשלנים התעניינו במתכון זה
מאי 2022
שבלולי קקאו של מאפיית ארטיזן. צילום: יח"צ
שבלולי קקאו של מאפיית ארטיזן. צילום: יח"צ

שבלולי הקקאו האלה הומצאו על ידי פוסש מור (Mór Pösch), קונדיטור מגוד (Göd), עיר קטנה, שאינה רחוקה מבודפשט. את השבלול הכין מור לראשונה למסיבת יום הולדתו ה־33 , שנערכה ב־10 בינואר 1908 .אף שהאורחים במסיבה התלהבו ממנו, נותרו כמה מאפים. מור החליט למכור אותם בחנותו, ההצלחה הייתה כה גדולה ומאז הכל שייך להיסטוריה.

החומרים טבלת מידות ומשקלות

כל מוצרי החשמל למטבח עכשיו בהנחה מיוחדת באתר THREE SIXTY FIVE by MASHBIR

לבצק

לקיפול

למילוי

אופן ההכנה

מכינים את הבצק

1

מערבבים במיקסר עם וו גיטרה את כל מרכיבי הבצק 3־4 דקות לאיחוד. עוטפים בניילון נצמד ומעבירים למקרר למשך הלילה.

מכינים את המילוי

2

מערבבים את כל המרכיבים בקערה לקרם אחיד וחלק.

ממשיכים עם הבצק

3

מקמחים משטח עבודה ומרדדים עליו את הבצק למלבן בגודל 30*40 ס"מ ובעובי ס"מ. מכסים בניילון נצמד ומעבירים למקפיא לחצי שעה, עד שהבצק קר מאוד אבל לא קפוא.

בינתיים מכינים חמאה לקיפול

4

משרטטים מלבן בגודל 20*30 ס"מ על נייר אפייה. הופכים את הנייר, מניחים במרכזו את החמאה ומניחים מעל נייר אפייה נוסף. מרדדים את החמאה במערוך, עד שהיא מגיעה לגודל של המלבן המסומן. רצוי להגיע לעובי אחיד של החמאה, בערך כחצי ס"מ. אם החמאה הופכת לרכה מדי לעבודה, מעבירים אותה למקרר לכמה דקות. מעבירים את מלבן החמאה למקרר עד שהבצק מוכן לעבודה.

מקפלים את החמאה עם הבצק

5

מוציאים את הבצק הקר מהמקפיא ומניחים אותו על משטח עבודה מקומח, כשהצלע הארוכה שלו פונה אלינו. מוציאים את החמאה מניירות האפייה ומניחים אותה במרכז הבצק, כך שבשני הצדדים שלה (ימין ושמאל) נותרים שולי בצק חשופים. מקפלים את שולי הבצק אל מרכז המלבן, כך שהם מכסים לגמרי את החמאה, ומהדקים היטב. מרדדים את הבצק לעובי ס"מ לאורך ה"תפר". מסובבים את מלבן הבצק שנוצר, כך שהצלע הארוכה שלו פונה אלינו. מקפלים את הרבע הימני של הבצק אל מרכז המלבן, ומקפלים באותה צורה את הרבע השמאלי, כך ששולי הבצק נפגשים במרכז. מקפלים את החצי הימני של הבצק מעל החצי השמאלי שלו, כמו שסוגרים ספר פתוח (קיפול ארבע). עוטפים את הבצק המקופל בניילון נצמד ומעבירים למקרר לשעה. מוציאים את הבצק מהמקרר, מניחים על משטח עבודה מקומח ומרדדים אותו לאורך הקיפול לעובי ס"מ־ס"מ וחצי. מקפלים שליש אחד של הבצק פנימה ואת השליש השני על השליש המקופל (קיפול שלוש). עוטפים את הבצק בניילון נצמד ומעבירים למקרר לשעה־שעתיים.

6

מרדדים את הבצק לעובי כחצי ס"מ. מורחים את הקרם על הבצק, מגלגלים לרולדה הדוקה וחותכים אותה ל־12 חלקים שווים. מסדרים את המאפים במרווחים בתבנית מרופדת בנייר אפייה. מתפיחים כשעה־שעה וחצי להכפלת הגודל.

7

מחממים תנור ל־180 מעלות טורבו.

8

אופים את המאפים כ־12 דקות להזהבה יפה.