אפייה

4 טעויות נפוצות באפייה

בצק העלים לא התנפח, המאפינס יצאו נוזליים מדי והעוגה שאילתרתם יצאה בלתי אכילה? אלה הטעויות הנפוצות שמובילות לכך

עוגת גבינה שנהרסה באפייה. צילום:shutterstock
עוגת גבינה שנהרסה באפייה. צילום:shutterstock
16 בדצמבר 2018

1. לא מחממים את התנור מספיק זמן מראש

העוגה יוצאת עם בקעים עמוקים ובצק העלים לא מתנפח? כנראה שלא חיממתם את התנור מספיק זמן מראש. הנקודה הקטנה שנדלקת ונכבית היא לא מדד מספיק טוב, ובשביל התוצאות הטובות ביותר כדאי לתת לתנור לצבור חום שעה מראש.

2. לא קוראים את המתכון עד הסוף

בזמן שבבישול אלתור היא תכונה שנרכשת די מהר, באפייה האלתור קשה ולפעמים אף בלתי אפשרי. לפני שמתחילים לאפות חשוב לוודא שכל המרכיבים והכלים נמצאים בהישג יד.

3. לא נותנים למאפה להתייצב

עוגות, עוגיות ולחמים אוהבים להירגע אחרי שהם יוצאים מהתנור. כשמתנפלים עליהם מיד הם עשויים להיות רטובים, לא פריכים או סתם פחות מוצלחים, אז תפתחו קצת סבלנות ותנו להם לנוח לפחות 20 דקות מתום האפייה.

4. משתמשים בסודה לשתייה ובאבקת אפייה ישנות

מאפים רבים מסתמכים על תגובות כימיות שנוצרות כשמרכיב חומצתי פוגש סודה לשתייה או אבקת אפייה, אך אין להן חיי נצח. שימוש בסודה לשתייה או באבקת אפייה ישנות יכול להותיר את הבלילה לא אפויה. אם יש ספק כדי להוסיף קצת מהן למיץ לימון ולראות אם נוצר בעבוע. אם לא, תקנו חדש.

קמחים. לא תמיד צריך לנפות. צילום: בועז לביא. סטיילינג: ענת לבל
קמחים. לא תמיד צריך לנפות. צילום: בועז לביא. סטיילינג: ענת לבל

בונוס: פעולה שעושים ודווקא אפשר לוותר עליה. לנפות או לא לנפות?

לפי חוקי הכשרות קמחים חייבים בניפוי לפני השימוש. למעשה זהו אמצעי זהירות יעיל נגד חרקים או תולעים שעלולים להימצא בקמח. עם זאת, הקמחים התעשייתיים עוברים ניפוי בתהליך הייצור. מניסיוני, אין יתרון משמעותי מבחינת המרקם והטעם לקמח מנופה.