מתכון

בסטרומה ארמני

נתח בשר מומלח, מיובש ומצופה בשכבה נדיבה של תבלינים הנקראת צ'אמאן שמעניקה לו טעם מופלא ומגנה מפני ייבוש יתר

3,105 בשלנים התעניינו במתכון זה
אפריל 2019
בסטרומה ארמנית של נוף עתאמנה אסמעיל. צילום: דניאל לילה
בסטרומה ארמנית של נוף עתאמנה אסמעיל. צילום: דניאל לילה

נקניק שהוא מאזט חובה על השולחן הארמני, ומוגש בדרך כלל ליד לחם ארמני (לאבאש).

החומרים טבלת מידות ומשקלות

למשחת פלפלים מתוקה

לצ'אמאן

אופן ההכנה

1

מנקים את הנתח מגידים ומשומן. בעזרת שיפוד יוצרים בנתח כ־20 חורים (לכל גובה הנתח) ומניחים אותו במגש. מכסים את הנתח במלח. עוטפים בניילון נצמד ומניחים במקרר ליומיים. אחרי יממה בודקים אם יש אזורים שאינם מכוסים במלח ומפזרים עליהם שוב מלח בשכבה נדיבה.

2

מוציאים את הנתח מהמקרר, שוטפים אותו היטב, מייבשים בעזרת נייר סופג, עוטפים את הנתח בנייר סופג ומניחים אותו במגש מרופד בנייר סופג. מניחים על הנתח קרש חיתוך ומעליו משקולת כבדה (קופסאות שימורים, ספרים או מה שיש זמין) כדי ללחוץ על הנתח ולהבטיח שיגיר נוזלים. כל 6 שעות מקלפים את הנייר הסופג ועוטפים את הנתח בנייר חדש כדי לספוג את כל הנוזלים ולייבש אותו בצורה טובה.

3

לאחר יממה עושים בקצה הנתח (כ־3 ס"מ מהקצה) חור קטן ומשחילים חוט שפגט כפול. תולים את הנתח במקום יבש וקריר במשך יומיים. בסוף הייבוש הנתח אמור להיות קשה. אפשר להמשיך לייבש אותו עוד יום יומיים אם אינו קשה דיו.

מכינים את משחת הפלפלים

4

משרים את פלפלי השושקה במים חמים כשעה עד שהם מתרככים. מוציאים, מסירים את העוקץ והזרעים וטוחנים במטחנת בשר או מעבד מזון עד לקבלת מחית חלקה.

מכינים את הצ'אמאן

5

טוחנים את מרכיבי התערובת במעבד מזון ביחד עם משחת הפלפלים המתוקה, עד לקבלת משחה. אם המשחה יבשה ולא מתאחדת מוסיפים כמה כפות מים עד לקבלת ממרח. חשוב לטחון עד שהשום הופך למחית.

6

מורחים את נתח הבשר בעזרת הידיים (עם כפפות) בשכבה דקה (בעובי של כ־2 מ"מ) של צ'אמאן ומכסים מכל הצדדים.

7

תולים את הנתח במקום קריר ומאוורר למשך שבועיים עד שהמשחה מתייבשת. פורסים פרוסות דקות ומגישים.