מתכון

חצ'פורי אָצְ'מָה

אפריל 2019
1 דירוגים
חצ'פורי אצ'מה של אירמה קזר. צילום: דניאל לילה | סגנון: תמי סגל
חצ'פורי אצ'מה של אירמה קזר. צילום: דניאל לילה | סגנון: תמי סגל

המאפה הזה נראה קצת כמו לזניה — הוא מורכב מעלי בצק דקים, שביניהם שכבות של מלית גבינה יבשה יחסית

בניגוד למקבילה האיטלקית שלו את עלי הבצק של האצ'מה חולטים במים לפני האפייה כדי להכניס בהם מעט לחות. את שני העלים החיצוניים של המאפה לא מבשלים, כדי שבאפייה יתקשו ויהפכו פריכים וכיפיים. המאפה הזה מגיע מהמטבח הגיאורגי הנוצרי ובשילוב עם סלט הוא משמש כארוחה של ממש.

מה צריך?
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

החומרים
ליצירת רשימת קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

ליצירת סל קניות - יש לסמן את המצרכים החסרים

לבצק

למלית

שלחו את רשימת הקניות במייל לוח מידות ומשקלות מה צריך?

אופן ההכנה

מכינים את הבצק

1

לשים את כל החומרים במיקסר עם וו לישה כ-8 דקות במהירות בינונית לקבלת בצק חלק וגמיש. מחלקים את הבצק ל-6 כדורים על משטח מקומח, עוטפים כל כדור בניילון נצמד ונותנים להם לנוח 20 דקות.

‏ מכינים את המלית

2

מערבבים את כל חומרי המלית לתערובת אחידה.

‏ מרכיבים את המאפה ואופים

3

מרדדים את כדורי הבצק לעיגולים בקוטר 20-15 ס"מ. מקמחים כל עיגול ומניחים אותם בערימה כשהם מופרדים ביריעות של ניילון נצמד. נותנים להם לנוח 15 דקות.

4

‏ מחממים תנור ל-180 מעלות ומשמנים תבנית במעט חמאה.

5

‏מרדדים את עיגולי הבצק על משטח מעט מקומח למלבנים בגודל שיכסה את התבנית כולל הדפנות ובעובי 3 מ"מ. אם המלבן יוצא קטן מדי, מותחים אותו בעזרת הידיים עד לקבלת הגודל הרצוי. מניחים את העיגולים בערימה ומפרידים ביניהם בניילון נצמד. ‏

6

בינתיים מרתיחים מים עם כף מלח בסיר רחב ונמוך (למשל סוטאז') ומכינים סיר נוסף עם מי קרח.

7

‏מניחים עלה אחד בתבנית ומברישים אותו בחמאה בנדיבות. ‏

8

מכניסים עלה שני למים הרותחים, מבשלים כדקה לדרגת טרום אל-דנטה ומוציאים בעזרת מסננת או כף מחוררת גדולה למי הקרח לעצירת הבישול. מניחים על העלה שבתבנית ומברישים בחמאה בנדיבות (תמונה מס' 1). מפזרים על העלה המבושל חצי מכמות המלית (תמונה מס' 2).

9

‏ מבשלים עוד שני עלי בצק בנפרד לדרגת טרום אל-דנטה ומעבירים למי הקרח.

10

מניחים עלה אחד על המלית שבתבנית ומברישים אותו בחמאה בנדיבות. מניחים עליו את העלה הנוסף ומברישים גם אותו בחמאה. מפזרים עליו את המחצית הנותרת של המלית (חוץ מ-2 כפות ששומרים בצד).

11

‏ מבשלים עלה בצק נוסף במים הרותחים ומעבירים למי הקרח. מניחים אותו על המלית ומברישים בחמאה בנדיבות (שומרים בצד 2 כפות חמאה מומסת). מניחים מעליו את העלה האחרון (שלא בושל במים!). אחרי שמניחים את עלה הבצק האחרון גוזרים את שולי הבצק כדי שהמאפה יתאים לגודל התבנית ואת השוליים הנותרים דוחסים פנימה בעזרת האצבעות לקבלת סגירה נקייה (תמונה מס' 3).

12

‏ מערבבים את יתרת החמאה המומסת עם ביצה ומברישים את העלה העליון. חותכים את המאפה לריבועים כמעט עד התחתית. מניחים את המלית ששמרנו על קווי החיתוך של המאפה (תמונה מס' 4).

13

‏ אופים 25 דקות עד שפני המאפה זהובים ופריכים.