10 הדברות של הצלי

אוסובוקו בקר ברוטב ברביקיו עם תפוחי אדמה ובצלים של שף אסף שנער. צילום: נתנאל ישראל
אוסובוקו בקר ברוטב ברביקיו עם תפוחי אדמה ובצלים של שף אסף שנער. צילום: נתנאל ישראל

רגע לפני שניגשים להכין צלי, חשוב להכיר את הסעיפים הבאים כדי להגיע לתוצאה מושלמת

18 במרץ 2019

סוף צלי במחשבה תחילה במקום להתפשר על נתח, הזמינו מראש מהקצב ותנו לו לפנק אתכם. מכינים את הצלי מראש צלי משתבח אחרי 24 שעות, הטעמים נספגים והתבשיל מתגבש. לא רק שאפשר אלא אפילו רצוי להכינו מראש.

טמפרטורת הבשר הבשר צריך להיות בטמפ’ החדר. לא קר מדי, על מנת שלא יקרר את המחבת ושהבשר לא יחטוף שוק בסגירה.

טמפרטורת השמן מחממים את השמן לחום בינוני-גבוה. לא גבוה מדי. גם למי שאינם שומרים על כשרות ומשתמשים בחמאה מומלץ להוסיף שמן, ששומר עליה מפני חריכה.

סבלנות בסגירה אולי הנקודה הכי חשובה. לתת לבשר להיסגר ולהשחים כ-5 דקות מכל צד כשמדובר בקוביות ועד 15 דקות בנתחים שלמים. לא לשחק איתו. פעולת הסגירה מצריכה שתי תזוזות. הבשר צריך לקבל מכת חום ולא פחות חשוב — צבע שחום ונאה.

בפעולת הסגירה קורה דבר חשוב נוסף — קרמליזציה. הבשר משחרר את הסוכרים הטבעיים שלו, שמעניקים טעם וצבע לצלי כולו. אם אנחנו מזיזים את נתח הבשר, אנחנו פוגמים בתהליך החשוב הזה.

מעט נוזלים זה מה שמבדיל צלי מקדרה. בסוף הבשר אינו שוחה ברוטב, אלא יש כמות מועטה יותר של רוטב סמיך, מרוכז וחגיגי. על פי ההלכה הצרפתית הנוזלים צריכים להגיע עד מחצית גובה התבשיל.

לא מזיזים! הבשר והירקות לא זקוקים לערבוב בזמן הבישול! ולכן לא בודקים, לא הופכים ולא מזיזים את תכולת הסיר. חוסר התזוזה מאפשרת לטעמים לחדור היטב.

מתכוני צלי:
איך מכינים צלי כתף?

צלי בשר של אבי לוי

צלי בקר ושורש פטרוזיליה

צלי כתף. צילום: דניאל לילה
צלי כתף. צילום: דניאל לילה

מלחלחים באהבה הדבר היחיד שאתם צריכים לעשות בזמן הצלייה הוא להרטיב את הבשר והירקות בעדינות בעזרת מצקת קטנה כל 20 דקות, עם רוטב, כדי שלא יתייבשו. המורה שלי היה אומר, שההרטבה היא אקט של אהבה. ובלי אהבה – זה לא יילך.

מלח רק בסוף לא להתפתות ולתבל לפני – זה ישתלם לכם. החוק הצרפתי אומר, שצלי מתבלים רק בסוף. אחרי שהרוטב מצומצם ומוכן — טועמים ומוסיפים מלח. אם תשימו מלח בהתחלה, התבשיל שמצטמצם כל הזמן יהיה מלוח מדי ויפגע בשאר הטעמים.

כלי העבודה – השילוש הקדוש מלקחיים – הכלי האידיאלי להתעסקות עם בשר, שצריכה להיות מינימלית; מחבת גבוהה ורחבת שוליים (sautese), שיכולה להיכנס לתנור — הבשר יכול להיסגר בה וגם להיאפות עם שאר הירקות והרוטב; מצקת קטנה או טפטפת ענק, שאפשר ללחלח בעזרתן את הבשר עם הרוטב, בלי לפגוע בירקות ובבשר.