מתכון

תבית של בטן חזיר וכוסמת

השילוב המזרח אירופאי בין בטן חזיר וכוסמת מקבל תיבול של כורכום, הל וקינמון, שלוקחים אותו למטבח ההודי

6,025 בשלנים התעניינו במתכון זה
דצמבר 2019
תבית של בטן חזיר וכוסמת של ארז קומרובסקי | צילום: בן יוסטר
תבית של בטן חזיר וכוסמת של ארז קומרובסקי | צילום: בן יוסטר

החיבור בין חזיר לכוסמת הוא בכלל לא רעיון שלי. עושים את זה בפולין וברוסיה כבר מאות שנים, אבל בלי לתבל את העסק בתערובת של כורכום, הל וקינמון!
אוי כמה שהכוסמת הופכת להיות למשהו אחר ומפתיע, כשהיא מבושמת בתבלינים ומבלה בחברת נתח חזיר שמן! אפילו ידידה טובה שלי, שמתעבת כוסמת מילדות, טעמה ואהבה.

החומרים טבלת מידות ומשקלות

לשימון הנתחים והסיר

לתערובת התבלינים

אופן ההכנה

1

כותשים תבלינים בעלי ומכתש או במטחנת תבלינים/קפה — מתחילים בשורש הכורכום כי הוא הכי קשה 0אם כותשים בעלי ומכתש, מוציאים את גרגרי ההל מהתרמיל ומסלקים את התרמילים).

2

מחממים שמן זית במחבת גדולה ומטגנים בצלים ושומר כ-12-10 דקות עד שהם מזהיבים לגמרי. מוציאים מהמחבת ושומרים בצד.

3

מלהיטים שוב את המחבת. משמנים מעט בטן חזיר ומצפים בחצי מכמות תערובת התבלינים. מעבירים למחבת כשהצד עם השומן כלפי מטה וצורבים 7-5 דקות מכל צד עד להשחמה קלה. שומרים בצד.

4

מערבבים כוסמת עם יתרת תערובת התבלינים, הבצל והשומר המטוגנים, סוכר חום ומלח.

5

מחממים תנור ל-180 מעלות.

6

משמנים תחתית של סיר ברזל גדול במעט שמן ומוסיפים עגבניות שרי. מניחים חצי מכמות הכוסמת על העגבניות, עליה מניחים את בטן החזיר ולבסוף את יתרת הכוסמת. יוצקים לסיר כוס מים רותחים ומניחים נייר אפייה צמוד לכוסמת. עוטפים את המכסה ברדיד אלומיניום (כדי לשמור על האדים) וסוגרים.

7

אופים כ-3 שעות, מורידים את הטמפ' ל- 110 מעלות ואופים לילה שלם. מדי כמה שעות בודקים את התבשיל, ואם הוא יבש מאוד מוסיפים 1/2 כוס מים רותחים.